AppleGiyilebilir TeknolojiGüncel Teknoloji Haberleri

Çin Özelinde Apple Vision Pro Sürprizi

Apple'ın çok merak edilen karma gerçeklik gözlüğü Apple Vision Pro, beklendiği üzere Çin pazarında yerini kısa sürede alacak.

Önceki bir VisionOS sızıntısı, Apple Vision Pro’nun sonunda 12 farklı dil için destek kazanacağını ortaya çıkardı ve bu da karma gerçeklik kulaklığının ABD dışındaki pazarlar için hazırlanacağını ima etti. Şimdi devlet medyası, Apple CEO’su Tim Cook’un cihazın kesin bir zaman dilimi verilmese de bu yılın sonlarında Çin’de piyasaya sürülecek.

Apple Vision Pro Çin’de Yerini Alacak

Cook, Pekin’deki Çin Kalkınma Forumu sırasında medyanın bir sorusuna yanıt verdi ve Reuters, CCTV finansmanının Weibo sosyal hesabındaki haberlerden bahsettiğini ve Apple Vision Pro’nun bölgede piyasaya sürüleceğini belirtti. Analist Ming-Chi Kuo daha önce kulaklığın yurtdışında da piyasaya sürüleceğini öngörmüştü. Huawei’nin yeniden canlanması ve talebin azalması nedeniyle Apple’ın Çin’de karşılaştığı sorunlar göz önüne alındığında, birinci sınıf bir kulaklığın piyasaya sürülmesi bu satışları artırabilir. Apple, azalan satış rakamlarıyla mücadele etmek için nadir bir hareketle, Ay Yeni Yılı öncesinde en yeni iPhone 15 modellerinde ve diğer ürünlerde indirimler başlattı.

Cihazın lansmanı ilave bir destek sağlayabilir ve satış ivmesinin devam etmesine yardımcı olabilir. Örneğin, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, başa takılan giyilebilir cihaz için uzamsal video yakalayarak çok sayıda görsel stereo efekti yaratabiliyor. Apple’ın önümüzdeki iPhone 16 lansmanı için çok sayıda yapay zeka özelliği planladığı bildirilse de, dört modelin tamamının Apple Vision Pro ile yaratıcı bir şekilde etkileşime girerek tüketiciler için başka bir satış noktası yaratabileceğini öğrenmek bizi şaşırtmayacak. Ne yazık ki, bu ürün için uzun bir süre daha var olmaya devam edecek en büyük engellerden biri gülünç fiyatlandırmasıdır.

Öte yandan, daha önceki bir tahminde Apple Vision Pro’nun üretim maliyetinin 1.542 dolar olduğu ve buna araştırma ve geliştirme, paketleme, pazarlama, lojistik veya Apple’ın kar marjının dahil olmadığı belirtildiği gibi, bu şirketin hatası değil. Kulaklığın en pahalı bileşeni, kaynağı Sony olan ve Apple’a maliyeti yaklaşık 456 dolar olan 4K mikro OLED panel ikilisi. Şirketin bir sonraki sürümün geliştirilmesini hızlandırdığı ve Çinli ekran üreticileri SeeYa ve BOE ile tedarik zincirine girme konusunda görüşmelerde bulunduğu söyleniyor. Bu ortaklık sayesinde gelecekteki Apple Vision Pro panel maliyetleri yüzde 50 oranında azaltılarak bu cihazların Çin de dahil olmak üzere birçok pazarda daha fazla ilgi görmesine olanak sağlanabilecek.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu