BilimBilim Haberleri

Bilim İnsanları 41.000 Eve Güç Sağlayabilecek Füzyon Enerjisi Rekoru Kırmayı Başardılar

İngiliz bilim insanları, geçtiğimiz günlerde Joint European Torus (JET) ile son denemede füzyon enerjisi rekoru kırdılar.

13 Şubat 2024 15:55

İngiliz bilim insanları, perşembe günü Joint European Torus (JET) makinelerini kullanarak son donemede füzyon enerjisi rekoru kırmayı başardıklarını belirtti. Birleşik Krallık Atom Enerjisi Kurumu’na göre, Oxford yakınlarında bir ekip, 0,2 miligram yakıt kullanarak beş saniye boyunca 69 megajul enerji üretti ve 2022’de kurulan bir önceki rekoru 10 megajul aştı. Ortaya çıkan bu enerji, yaklaşık 41.000 eve beş saniye boyunca güç sağlayabilecek nitelikte.

İngiliz Bilim Adamları Füzyon Enerjisi Rekoru Kırdılar: 41.000 Eve 5 Saniye Güç Sağlayabiliyor

Birleşik Krallık Atom Enerjisi Kurumu CEO’su Ian Chapman’a göre “JET, günümüz tesisleriyle mümkün olduğu kadar santral koşullarına yakın bir şekilde çalıştı ve mirası gelecekteki tüm santrallere yaygın olacak” dedi. Bu JET’in tarihi deneylerine 40 yılı aşkın bir süredür Avrupalı araştırmacıların ortaklığı olan EUROfusion’dan 300’den fazla bilim insanı ve mühendis katkıda bulundu. Güneş’in çekirdeğinden on kat daha sıcak olan JET’in tokamaklarında plazma üretmek için hidrojen izotopları döteryum ve trityumun her birinden 0,1 miligram pişirildi. Mıknatıslar bu karışımı dönerken yerinde tutmak için kullanıldı, kaynaştı ve ısı şeklinde büyük miktarda enerji açığa çıkardı.

Yeni rekora rağmen JET, kendisini üretmek için harcanan enerjiden daha fazlasını üretmedi. Jet ilerleyen dönemde, enerji üretme sürecinin daha uzun süre devam etmesini sağlayacak süper iletken elektromıknatıslarla donatılacak. Her şey yolunda giderse, prototip bir füzyon enerji santrali 2050 yılına kadar hazır olabilir. Ayrıca denemenin yapıldığı Oxford yakınlarındaki Joint European Torus (JET) deneyinde, dönemin prensi Charles kontrol odasında bilgi almak amacıyla uğramıştı.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
Başa dön tuşu