Genel

Fahiş Fiyattan Araç Satışına Son: 2. El Araçlarda İlan Sınırlama Süresi Uzatıldı!

Ticaret Bakanlığı tarafından 2. el araç satışlarında bulunan ilan sınırlama süresi 1 Ocak'tan 1 Temmuz'a kadar tekrardan uzaltıldı.

7 Aralık 2023 09:51

Ülkemizde artan enflasyonla birlikte özellikle araç piyasası çok anlamsız bir hal almaya başlamıştı. Firmaların sıfır bayi fiyatlarından daha yükseğe koyanlar, araçları stok yapıp istediği fiyattan satmaya çalışanlar derken bakanlık olaya el koydu. 6 Temmuz tarihinde Ticaret Bakanlığı tarafından getirilen 2. el araçlardaki düzenlemeyle hiçbir satıcı distribütör güncel satış fiyatının üzerinde satılamayacak ve ilan verilemeyecekti. Bu düzenleme 1 Ocak tarihine kadar geçerliydi. Bakanlık 2. el araçlardaki ilan süresi üzerinde yeni bir düzenlemeye gitti.

Bakanlık tarafından bugün yapılan açıklamayla: “İkinci el motorlu kara taşıtılarının üretici ve distribütörler tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanması 01.01.2024 tarihine kadar yapılamaz” maddesindeki tarih 1 Temmuz olarak güncellendi.

2. El Araç İlan Vermek İsteyenler İçin Kısıtlama Süresi Uzatıldı

Ayrıca yayımlanan duyuruda sıfır alınan araçların 6 bin km ve 6 aydan önce satışının yasaklanması maddeleri de yer aldı. Bakanlığın bu süreyi 6 ay uzatmaya yetkili olduğu bildirildi. Bu nedenle Temmuz itibariyle tekrardan değişebilir.

2. el ilan süresi
2. el ilan süresi

Ticaret Bakanlığı’nın bu düzenlemesi, otomotiv piyasasında hem fiyat istikrarını sağlamak, hem de adil ve istikrarlı bir piyasa yapısını sağlamak olduğu bildirildi.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Başa dön tuşu