Akıllı TelefonAndroidCep TelefonuGüncel Teknoloji HaberleriHonorXiaomi

Avrupa Telefon Satışlarında Xiaomi İpi Göğüsledi

Counterpoint, Avrupa pazarında yükselişe geçen firmaları açıkladı. Honor büyük bir performans gösterirken, Xiaomi de boş durmadı.

Counterpoint Research’e göre, Avrupa akıllı telefon pazarı, 2024’ün ilk çeyreğinde cesaret verici yaşam işaretleri gösterdi ve uzun süreli bir çöküşü, sevkiyatlarda yıllık %10’luk bir artışla atlattı. Bu, 2021’in üçüncü çeyreğinden bu yana ilk olumlu büyümeyi işaret ediyor ve bölge için potansiyel bir dönüm noktasına işaret ediyor. Xiaomi ise büyümeyi sürdüren firmalardan.

Teknoloji devleri Samsung, Apple ve Xiaomi üstünlüklerini korudu ancak ilk üçte yer alan hikaye, birbiriyle çelişen hikayelerden biri. Samsung, yüzde 7’lik sevkiyat artışıyla yüzde 32’lik payla pazar lideri oldu. Bu, muhtemelen AI destekli Galaxy S24 serisinin başarısından kaynaklanan bir düşüş döneminden sonra hoş bir geri dönüşe işaret ediyor. Yeni A35 ve A55 modellerinin ilk çeyreğin sonuna doğru piyasaya sürülmesi, önümüzdeki aylarda konumlarını daha da güçlendirebilir.

Öte yandan Apple, %25’lik güçlü bir pazar payına sahip olmasına rağmen sevkiyatlarda %1’lik hafif bir düşüş yaşadı. Bu, iPhone 15 satışlarının mevsimsellik nedeniyle azalmasıyla birlikte iPhone’ların doğal satış döngüsüne bağlanabilir. 2024’te yeni bir iPhone SE modelinin bulunmaması, bu yılın sonlarında merakla beklenen iPhone 16 lansmanına kadar daha da düşüş yaşanacağını gösteriyor.

Xiaomi %11’lik sevkiyat artışıyla istikrarlı bir büyüme sergileyerek %18’lik payla üçüncü büyük oyuncu konumunu sağlamlaştırdı. Başarı hikayeleri, iyi karşılanan Redmi Note 13 serisinin etkisiyle özellikle Batı Avrupa’da, özellikle İspanya ve İtalya’da öne çıktı. Ancak Xiaomi, Samsung ve Tecno’nun artan rekabetinin pazar payını 2022’nin başından bu yana en düşük seviyesine çektiği Orta ve Doğu Avrupa’da zorluklarla karşılaştı.

Rapor, yerleşik oyuncuların ötesinde bazı ilginç eğilimleri de vurguluyor. Realme, Batı Avrupa’daki güçlü performansın ve İtalya ve İspanya gibi önemli pazarlardaki toparlanmanın etkisiyle %59’luk önemli bir büyüme kaydetti. Uygun fiyatlı C serileri en çok satanlar olmaya devam etti ve yeni Realme 12 de ilgi gördü.

Bir diğer dikkat çeken oyuncu ise %67’lik kayda değer bir büyüme elde ederek Oppo’yu geride bırakarak ilk kez Avrupa’da imrenilen beşinci sırayı alan Honor. Bu etkileyici başarıya, Magic V2, Magic 6 ve Honor 90 gibi heyecan verici cihazlar sayesinde sevkiyatların her yıl iki katına çıktığı Batı Avrupa’daki başarıları yol açtı.

İyileşme umut verici olsa da Counterpoint Research analisti Jan Stryjak aşırı iyimserliğe karşı uyarıyor. 2023’teki düşüş önemliydi ve Avrupa pazarı hala salgın öncesi seviyelerden çok uzakta. Büyümenin 2024’ün geri kalanında ılımlı bir hızda devam etmesi bekleniyor, ancak salgın öncesi rakamları yakalamak muhtemelen daha uzun sürecek.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu