Asus Zenfone 10 Cephesinden Bu Defa Kötü Haber Geldi

Asus Zenfone 10 modelinde bootloader kilidi kapalı olarak gelecek. Bu durumda telefona dışarıdan müdahele edilemeyecek.

Bir döneme damgasını buran “Android mi iOS mu?” tartışmalarında Android kullanıcılarının en büyük kozlarından biri özelleştirilebilir yazılımdı. Çoğu üretici hala özelleştirilebilir bir yazılım sunarken, Asus’un bu durumdan uzaklaştığını görüyoruz. Asus, Zenfone 9’dan sonra Zenfone 10 modelinde de bootloader (önyükleyici) kilidi olacağını açıkladı.

Asus’un teknik ekibi geçtiğimiz günlerde bir kullanı tarafından yöneltilen soruya, önyükleyicinin kilidini artık açamayacaklarını ve bunun gelecekte değişmeyeceğini söyledi. Kullanıcı, Zenfone 9’un kilidinin açılıp açılmayacağını sordu. Asus destek ekibi tarafından gönderilen e-posta, kilid açmanın hem Zenfone 9 hem de Zenfone 10 için artık bir seçenek olmayacağını bildirdi.

Bu gelişme Zenfone 9 ve 10 modellerine özel ROM’lar ve üçüncü taraf uygulamaları yüklemek isteyen kullanıcıları memnun etmeyecektir.  Önyükleyicinin kilidini açmak (rootlama olarak da bilinir), Android cihazınızdaki yazılımı değiştirmenizi engelleyen güvenlik kısıtlamalarını kaldırma işlemidir. Bu işlemi kaldırdıktan sonra telefonunuza özel ROM’lar yükleyebilir ve telefonunuzda daha gelişmiş görevleri yerine getirebilirsiniz. Cihazın potansiyelinden tam olarak yararlanmak da denebilir.

Asus Zenfone 10

Asus Zenfone 10 Başlıca Özellikleri

Asus Zenfone 10’da 5,9 inç Full HD+ OLED ekran yer alıyor. 144Hz tarama hızına sahip olan bu ekran 1100 nit tepe parlaklık sunuyor.

Telefonun işlemci biriminde Snapdragon 8 Gen 2 yer alıyor. Bu işlemciye 16GB’a kadar RAM ve 512GB’a kadar dahili depolama eşlik ediyor. Kutudan Android 13 sürümüyle çıkan Zenfone 10’un arkasında çift kamera bulunuyor. Ana kamerada bir kez daha 50 megapiksel çözünürlüğündeki Sony IMX766’yu görüyoruz. Buna 13 megapiksel ultra gemiş açılı kamera eşlike diyor. Ayrıca ana kamera ikinci nesil altı eksenli gimbal ile destekleniyor.

Yana monte parmak izi tarayıcısı, 30 watt şarj destekli 4300 mAh pil (15 watt kablosuz şarj desteği), IP68 sertifikası ve stereo hoparlör telefonun öne çıkan diğer özellikleri.

Başa dön tuşu