Akıllı TelefonAndroidGüncel Teknoloji HaberleriKatlanabilir TelefonlarSamsung

Apple’ın Katlanabilir Cihazı, Huawei’den Esinlenebilir

Apple, ilk katlanabilir telefonu için çalışmaya devam ediyor. Cihazın tasarımı konusunda Huawei adı geçiyor.

Bugün piyasada bulunan katlanabilir telefonların çoğu, Samsung Galaxy Z Fold 5 gibi içe doğru katlanan tasarımı takip ediyor. Ancak Apple analisti Jeff Pu’ya göre Apple, ilk katlanabilir iPhone’uyla farklı bir yaklaşım benimseyebilir. Bu da doğrudan Huawei’nin katlanabilir telefon tarzına işaret ediyor.

Yaklaşan “iPhone Fold”un (Apple’ın adlandırmaya karar verdiği şey buysa), Huawei Mate Xs 2’ye benzer şekilde dışa doğru katlanan 7,9 inç OLED ekrana sahip olacağı bildiriliyor.

Huawei, yenilikçi, dışa katlanma özelliğine sahip katlanabilir telefonu piyasaya süren ilk şirketlerden biri. Ancak şirket uzun zamandan beri mevcut katlanabilir cihazların tasarımını, Samsung Galaxy Z Fold serisi gibi çift ekranlı olarak sürdürüyor.

Dışa dönük ekran maalesef tam olarak korunamıyor, bu değişim muhtemelen ekranın dayanıklılığıyla ilgili endişelerden kaynaklanıyor. Bildiğiniz üzere bu tarz ekran tiplerine ekran koruyucuları da yerleştirilemiyor.

Bununla birlikte, dışa doğru katlanan tasarımın kendine has avantajları var. Bu tasarım, iki senaryoda da (hem dışa dönük hem katlanmış şekilde) tek bir büyük panel gerektirdiğinden, ikinci bir ekrana gerek kalmayacağı için cihazı daha ince ve hafif hale getiriyor.

Dışa doğru katlanan tasarım aynı zamanda telefona şık bir görünüm kazandırıyor ve cihaz katlanmış olsun ya da olmasın selfieler için bile ana kamerayı kullanmanıza olanak tanıyor.

Analist Pu, devamında “iPhone Fold”un 2026’da iPhone 18 ile hemen hemen aynı tarihlerde piyasaya sürüleceğini öne sürüyor. Katlanabilir iPhone’un yanı sıra, katlanabilir ekranlı bir MacBook’un da üzerinde çalışıldığına dair söylentiler var. Cihazın 20,3 inç ekrana sahip olacağı ve söylentilere göre 2025 yılı sonuna kadar seri üretime geçeceği bildiriliyor. Ancak diğer raporlar 2027 yılına kadar piyasaya sürülmeyeceğini öne sürüyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
+1
1
+1
2

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu