AppleGüncel Teknoloji HaberleriTabletTeknoloji

Apple’ın iPad Pro’larda Kullandığı Tandem OLED Nedir? Bu Teknolojiyi İlk Apple’mı Kullandı?

Apple'ın kısa süre önce tanıttığı yeni iPad Pro modellerinde kullandığı Tandem OLED nasıl bir teknoloji? İlk Apple'mı kullandı, işte cevabı...

Apple geçtiğimiz günlerde yeni iPad Pro ve Air serisini tanıttı. iPad Pro modellerinde yıllardır Retina ekranlarıyla dikkat çeken Apple, bu yıl ilk kez iPad Pro modellerinde Tandem OLED ekran kullandı. Apple tarafında büyük bir yenilik olarak tanıtılan bu ekranı ilk kez Apple kullanmadı. 18 Mart tarihinde tanıtılan Honor Magic 6 RSR Porsche Design modeli, Tandem OLED kullanan ilk cihaz oldu. Apple ise bu ismi değiştirerek ‘Utra Retina XDR’ teknolojisi olarak adlandırdı. Bu yazımızda normal OLED ile Tandem OLED ekranın farklarını ele alacağız.

iPad Pro Modellerinde Kullanılan Tandem OLED ile Normal OLED Farkı Nedir? 

Normal OLED ekranlar, akıllı telefon ve TV’lerde yaygın hale geldi. Arkadan aydınlatma gerektiren sıradan LCD panellerin yerine OLED pikseller kendi ışıklarını üretiyor. Bu sebeple yüksek konstrast, daha derin siyahlar ve daha yüksek izleme açıları elde ediliyor. Peki bu normal OLED ekranların dezavantajları yok mu? Tabii ki var. Parlaklık… OLED ekranlarda daha yüksek parlaklık sunmak için daha fazla zorlanmasına ve ömrünün azalıp ekran yanması sorunlarına yol açıyor. Tandem OLED’lerde ise iki OLED yayıcı üst üste yerleştirilerek ışık çıkışı optimize ediliyor ve ekranın kullanım ömründen ödün verilmeden yüksek parlaklıklara ulaşılabiliyor.

Tandem OLED’lerin tek avantajı parlaklık miktarı da değil. Ekrandaki her piksel tamamen kapatılabildiğinden kontrast oranı yükseliyor ve daha derin siyahlarla daha zengin renkler elde ediliyor. Ayrıca daha hızlı tepki sürelerine sahiptir. Oyun ve aksiyon filmlerinde daha avantaj sağlar. Tandem OLED’ler ayrıca güç verimliliği konusunda OLED ekranlara göre çok daha iyi durumdalar. Daha geniş renk gamını (P3) destekleyerek içeriklerde doğru renkler sağlıyor. Dezavantaj olarak geleneksel OLED ekranlardaki gibi yanma riski aynı şekilde devam ediyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu