AppleGüncel Teknoloji HaberleriTeknolojiYapay Zeka

Apple Yapay Zeka Planlarını Değiştirdi: Gemini AI Masada

Apple yapay zeka teknolojisinde diğer firmaları yakalamak için plan değiştirerek Gemini AI sohbet robotunu iPhone'lara getiriyor.

Yapay zeka trendi çok ciddi ivme yakaladı.  Google, Microsoft ve Samsung gibi büyük şirketler bu alanda bayağı ilerledi. Bugün gerçekleşecek NVIDIA GTC konferansı, yapay zekanın ilerlemesinde oldukça önemli bir yere sahip. Cupertino merkezli teknoloji devi Apple, uzun süredir yapay zeka üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Ortaya çıkan Bloomberg’in ciddi iddiasına göre Google AI sohbet robotu, iOS 18 ile birlikte iPhone modellerine gelebilir ve iki şirket bu konuyla ilgili görüşme içerisinde.

iOS 18 ile Birlikte Apple Gemını AI Yapay Zeka Sohbet Robotunu iPhone’lara Getirebilir

Apple’ın Gemini AI motorlarını iPhone’lara getirmek için Google’la aktif görüşme yapıyor. Sadece bununla da kalmayıp OpenAI firmasının ChatGPT sohbet robotu için de görüşme yaptı. Bu görüşmelerin sebebi Apple’ın AI modeli geliştirme sürecinin istenilen düzeyde ve rakiplerle rekabet edecek potansiyelde olmaması. Şu an Apple GPT adında şirket içi sohbet robotu test ediyor ve ayrıca Ajax kod adlı büyük bir dil modeli de bulunuyor.

Gemini AI için Apple ile Google arasında yapılacak bir ortaklık oyunun kurallarını değiştirebilir. Yapay zeka modelinin Apple cihazlarında markalanması ve uygulanması belirsizliğini korusa da, görüntü oluşturma, makale yazma ve harici bir sağlayıcı veya bulut aracılığıyla gerçekleştirilebilecek diğer görevler gibi özellikleri bekleyebiliriz. Piyasada 2 milyardan fazla iPhone kullanıcısı olduğunu varsayarsak Gemini AI robotunun bu cihazlara gelmesi Google için bulunmaz bir nimet durumunda. Bloomberg, ortaklığın Haziran ayındaki yıllık WWDC’den önce açıklanmayacağını söylüyor.  

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu