Giyilebilir TeknolojiGüncel Teknoloji Haberleri

Apple Vision Pro Gelecekte iPad Satışlarını Baltalayabilir

Apple Vision Pro satışa sunulduğundan beri gündem belirleyici oldu diyebiliriz. Başlık hakkında önemli bir iddia ortaya atıldı.

Apple Vision Pro, geçtiğimiz birkaç gün içinde ABD’de resmi olarak akın etti ve temel depolama modeline ait göz kamaştırıcı 3.499 dolarlık fiyat etiketine bakılmaksızın, teknoloji devinin ilk karma gerçeklik kulaklığıyla ilgili çok sayıda övgü oldu. Cihaz şu anki haliyle Apple’ın iPad serisiyle karşılaştırılabilir ve bir rapor, AR kulaklık satışlarının tablet sevkiyatları üzerinde zararlı bir etki yaratmaya başlayacağı bir zamanın geleceği yönünde bir öngörüde bulunuyor.

Apple Vision Pro Buna Henüz Hazır Değil

Başa takılan giyilebilir cihazın Apple’ın Mac serisinin geleceği veya iPhone’un yerini alma potansiyeli Bloomberg’den Mark Gurman tarafından küçümsendi. ‘Power On’ haber bülteninin son sayısında Gurman, Apple Vision Pro’nun ilk günlerinde olmasına rağmen iPad satışlarını baltalayabileceğini belirtiyor. Şirketin en yeni kulaklığının, iPad’in tasarladığı deneyimden çok daha iyi bir deneyim sunabildiğini belirtiyor.

Yıllar boyunca Apple, iPad serisini Mac veya dizüstü bilgisayarların yerine geçecek şekilde pazarlamaya çalıştı. Donanım açısından, Kaliforniya merkezli devin ‘ince ve hafif’i rekabette kolayca geride kalıyor ancak Aşil topuğu her zaman iPadOS oldu. Klavye ve fare desteği ve Final Cut gibi profesyonel uygulamaların platforma getirilmesiyle birlikte bile strateji, şirketin umduğu kadar iyi sonuç vermedi. Apple, 2024’ün ilk çeyreğine ilişkin son kazanç açıklamasında bir kez daha tablet satışlarının düştüğünü bildirdi; bu, son birkaç çeyrektir bu bölümün temasıydı.

“İşte burada Vision Pro devreye giriyor. Kulaklığın Mac’in geleceği veya iPhone’un yerini alabileceği konusunda çok fazla konuşma yapıldı. İkisinin de doğru olduğunu düşünmüyorum. 3.499 dolarlık cihazı yaklaşık bir hafta kullandıktan sonra Vision Pro’nun iPad’i parçalayabileceğine inanıyorum. Apple’ın tabletinin ele almak üzere tasarlandığı ana işler için çok daha iyi bir deneyim sağlama potansiyeline sahip. Ama beni yanlış anlamayın, henüz çok erken.

Ancak Apple Vision Pro’nun iPad’i başarılı bir şekilde başarabilmesi için ölçeklendirmesi gereken çok sayıda engel var ve engel olan sadece gülünç fiyatlandırma değil, aynı zamanda en son haber bülteninde bahsedilen diğer ayrıntılar.

“Fakat günümüzün Vision Pro’su geleceğin kendisinden çok geleceğin bir önizlemesidir. Çok ağır ve hantal, pil ömrü çok kısa ve yeterli sayıda özel uygulama yok. VisionOS işletim sistemi, tüm güçlü yönlerine rağmen, bir Apple ürününden, hatta birinci nesil bir üründen bile beklediğinizden çok daha fazla hata barındırıyor.”

Fiyatlandırma sorununu çözmek için Apple’ın düşük maliyetli bir model üzerinde çalıştığı bildiriliyor, ancak bunun 2025’ten önce gelmesini beklemiyoruz. Ayrıca, gerçekleştiğinde, uygun fiyatlılığına uyacak şekilde sulandırılmış özellikler de olabilir. indirgenmiş ekran ve Mac yerine iPhone yonga setine geçme olanağı. Doğal olarak, bu kategorinin olgunlaşması uzun yıllar alacak ve ancak o zaman okuyuculara Apple Vision Pro’nun iPad’in yerini almaya hazır olup olmadığı konusunda güncel bilgi verebiliriz.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu