AppleBilgisayarGüncel Teknoloji Haberleri

Apple M4 Bu Sene Yapay Zeka Odağıyla Tanıtılacak

Apple M4 işlemci serisi, firmadan beklendiği üzere yapay zeka odağıyla tanıtılacak. Biliyorsunuz son dönemin trendi de bu.

Apple şu sıralar kendi geliştirdiği çiplerin yeni nesli olan M4 üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyor. M4’ün üç ana çeşitte gelmesi bekleniyor. M4 çipleri gelecek Mac’lere güç verecek; aslında Apple, tüm Mac serisini M4 çip ailesiyle elden geçirmek istiyor.

Bloomberg’in bugün her konuda oldukça güvenilir olan Apple Mark Gurman tarafından kaleme alınan yeni bir raporuna göre M4, “yapay zekayı öne çıkarmak” için tasarlanacak.

Mac satışları, 2022’de zirveye ulaştıktan sonra geçen Eylül ayında sona eren son mali yılda %27 düştü. Satışlar sabit kaldığı için geçen yılın tatil sezonu bile buna yardımcı olmadı. Geçen Ekim ayında piyasaya sürülen M3 Mac’lerin satışları artırmaya yardımcı olması gerekiyordu, ancak M3, M2’ye kıyasla çok büyük bir performans artışına sahip olmadığı için olmadı.

Raporda, M4 yongalarının “AI yeteneklerini Apple’ın tüm ürünlerine dahil etme” yönündeki daha geniş bir çabanın parçası olacağı belirtiliyor. İlk yeni M4 destekli Mac’ler bu yılın sonlarında gelecek ve diğerleri de gelecek yılın başlarında onu takip edecek.

Bu yılın sonundan önce, görünüşe göre yeni iMac’ler, düşük seviye 14 inç MacBook Pro, üst seviye 14″ ve 16″ MacBook Pro’lar ve Mac mini’ler beklemeliyiz. Bu, iMac ve MacBook Pro serilerinin önceki yinelemeli yükseltmelerden yaklaşık bir yıl sonra yenileneceği ve bunları Apple’ın satışla ilgili kaygısı dışında akıllı telefon yenileme döngüleriyle aynı seviyeye getireceği anlamına geliyor.

Apple’ın 2025 yılında ayrıca M4 destekli 13″ ve 15″ MacBook Air’i (ilkbaharda), Mac Studio’yu (yılın ortasında) ve Mac Pro’yu “2025’in sonlarında” piyasaya sürmesi bekleniyor.

Apple, macOS’un bir sonraki sürümünü sergileyeceği Haziran ayındaki Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda M4’ün yapay zeka işleme yeteneklerini vurgulamayı planlıyor. En düşük seviyeli M4, giriş seviyesi MacBook Pro’ya, yeni MacBook Air aygıtlarına ve Mac mini’nin alt seviye bir sürümüne güç sağlayacak. Orta seviye seçeneği, üst seviye MacBook Pro’larda ve üst seviye Mac mini’de olacak, en üst seviye çip ise Mac Pro için oluşturulacak.

Yükseltmelerin bir parçası olarak Apple’ın, insanların en üst düzey Mac masaüstü bilgisayarlarını 512 GB’a kadar RAM (şu anki 192 GB sınırından yukarı) ile belirlemesine izin vermeyi “düşündüğü” bildiriliyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu