AppleDonanımiPadMacBook

Apple M3 İşlemciler ile Devrim Yaratacak

Apple’ın yeni MacBook ve iPad modellerinde kullanacağı Apple M3 yonga seti hakkında bilgiler geldi. Bu yonga tam bir canavar olacak.

Apple‘ın son birkaç aydır birkaç MacBook modeli duyuracağı söyleniyor. Başlangıçta, daha küçük bir sürümle birlikte daha büyük bir 15 inç MacBook Air görmemiz gerekiyordu. Ancak en son söylenti, bunların ve daha fazlasının TSMC’nin daha gelişmiş N3E işlemi tarafından destekleneceğini gösteriyor. Kafa karıştıran bir şekilde TSMC’nin, 3nm teknolojisini hedefleyen müşteriler için ilk teklif olan N3 sürecine sahip olduğu söyleniyor.

China Times tarafından hazırlanan bir habere göre Apple’ın 3nm yolculuğuna tek başına çıkacağı söyleniyor. Bilgiler görünüşe göre TSMC’nin tüm tedarikinin iPhone üreticisi tarafından sipariş edildiğini belirtiyor, bu da onu dünyada gelişmiş bir üretim sürecine dayalı herhangi bir SoC yayınlayan ilk şirket yapıyor. Ancak A17 Bionic ve M3’ün TSMC’nin 3nm veya N3 sürecinde üretileceğine dair söylentiler dolaşmaya devam ederken, raporda Apple’ın ARM tabanlı dizüstü bilgisayarları için yeni bir yonga setinin N3E’de üretileceği belirtiliyor.

TSMC’nin adlandırma şemasıyla ilgili bazı karışıklıklar olabilir, bu yüzden açıklamama izin verin. Üreticinin N3 sürecinin ilk yinelemesine sahip olduğu söylenirken, N3E’nin geliştirilmiş bir versiyon olduğu söyleniyor. Rapor, Apple’ın sonunda MacBook Air ve iPad Pro serilerinde bulunacak olan M3 SoC için doğrudan ikinci yinelemeye atlayacağını ima ediyor. Bu, yeni silikonun normal N3 işleminden biraz daha iyi performans ve güç verimliliği istatistikleri sunacağı anlamına gelebilir.

Apple M3
Apple M3

Nikkei’de yayınlanan ve Apple‘ın M3 ve A17 Bionic için TSMC’nin N3E düğümüne güvendiğinden bahseden başka bir rapor vardı. Diğerleri ise N3 teknolojisinin her iki yonga seti için kullanılacağı konusunda ısrar ediyor. Öte yandan ortalıkta dolaşan eski bir söylenti, Apple’ın TSMC’nin 3nm çip üretimiyle yaşadığı mücadele nedeniyle A17 Bionic için performans hedefini düşürdüğü yönündeydi. Tayvanlı şirketin, Apple’ın N3E varyantına geçmesine neden olabilecek daha iyi verimlilik sayesinde daha iyi bir başarı elde etmiş olması tamamen olası.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu