AppleGüncel Teknoloji Haberleri

Apple, iPhone’dan Kurtulmayı Kolaylaştıracak

Apple, Avrupa Birliği yasalarına göre iPhone'dan ve ekosisteminden kurtulmanın yolunu kolaylaştırmak durumunda kaldı.

AB’nin yeni uygulamaya koyduğu Dijital Piyasalar Yasası (DMA) gerçekten mükemmel bir yasa. Yani, inatçı bir firma olan Apple bile kendini tam tersi olarak konumlandırmak zorunda kaldı.

DMA’nın Apple’ı iOS’ta üçüncü taraf uygulama mağazalarına, kendi işleme motorlarını kullanabilen tarayıcılara ve uygulamalar için alternatif ödeme sistemlerine izin vermeye (istemeden ama yine de) nasıl zorladığını zaten belirtmiştik, ancak görünen o ki DMA’nın tamamı bu değil. Apple’ın bunu yapmasını sağladı. Şirket ayrıca iPhone’dan Android telefona geçişi kolaylaştıracak bir yol üzerinde de çalışıyor.

Evet, doğru okudunuz. Apple, 2025 sonbaharına kadar “Apple olmayan bir telefona” aktarmanız için daha “kullanıcı dostu” bir yönteme sahip olacak. Bu, Apple’ın uyum sağladığı tüm yolları özetlemek üzere yayınladığı yeni bir uyumluluk belgesinden geliyor.

Ama durun, dahası da var. Aynı iOS cihazındaki tarayıcılar arasında veri aktarmanın da bir yolu olacak ve bu, 2024’ün sonlarında veya 2025’in başlarında kullanıma sunulacak. Mart 2025’e kadar, yalnızca AB’de, varsayılan Tarayıcı uygulamasını da değiştirebileceksiniz.

Ayrıca, başka bir tarayıcı kullanıyorsanız ve artık ona ihtiyacınız yoksa Safari’yi de tamamen kaldırabileceksiniz. Bu, bu yılın sonuna kadar mevcut olacak.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu