Akıllı TelefonAppleGenel

Apple iPhone üretimini Amerika’ya mı taşıyor?

Akıllı telefon pazarının en büyük 2. üreticisi konumundaki Apple tüm üretimini 1 milyon çalışanı ile dünyanın en büyük fabrikası olarak gösterilen Foxconn‘da yaptırıyor. Ekranı farklı bir yerden, işlemciyi farklı bir yerden, çipsetleri farklı yerlerden alan, pili farklı bir yerden alan Apple montajını Foxconn‘da yaptırıyor ve bundan da büyük oranda kar elde ediyordu. Amerika’da Trump‘ın Başkan olmasından sonra Apple iPhone üretimini Amerika‘ya taşımak için tedarikçilerine fikir beyan etmeleri noktasında baskı yapıyor.

Apple iPhone
Apple iPhone

Yapılan görüşmeler neticesinde Foxconn‘un Amerika’da üretime geçmesi mevcut giderleri en az 2 katına çıkartacağı belirtiliyor. Bu da mevcut durumun oldukça zora sokulması demek oluyor ki hiçbir vergi indirimi bu zararı karşılamayacaktır diye düşünüyoruz. Foxconn Amerika şimdilik bir hayal ama Trump tüm üretimin Amerika‘ya kaydırılması ile ilgili çok ciddi bir seçim bildirgesi yayınlamıştı. Bakalım Apple CEO’su Tim Cook FBI‘a yaptığı atarı Donald Trump‘a da yapabilecek mi?

Twitter QR Kodu özelliği ne işe yarayacak?

twitter-qr-code

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Volkan Manav

Gazeteci, Teknoburada.net Kurucu / Sahibi hangi telefonu alayım sorusunun temel muhatabı. #asildora #bella #fırfır'ın babası. Müge'nin Kocası, Beşiktaşlı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu