AppleGenelGüncel Teknoloji HaberleriGündemiOS

Yabancıya Gitmesin! Apple, iPhone’u Hacklemek İçin Ekip Kurdu

Apple, kendi geliştirdiği iPhone'u hacklemek için Fransa'nın başkenti Paris'te özel bir ekip kurdu. İşte ayrıntılar...

Akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Günümüzde özel hayatımızdan tutun da finansal işlemlerimize kadar pek çok aktivitemizin merkezinde bu cihazlar yer alıyor. Ancak bu durum, önemli bir sorunu da beraberinde getiriyor; Güvenlik. Bu kadar çok kişisel bilgi barındıran bir eşyamıza uzaktan erişim sağlanması muhtemelen pek çoğumuz için kabus niteliğinde. Durumun farkında olan Apple ise, zaten güvenli kabul edilen iPhone’ların daha da iyi olmasını istiyor. Bunun için şirket, kendi telefonlarını hacklemeye çalışıyor.

Apple iPhone’u Herkesten Önce Hacklemek İçin Ekip Kurdu

Bildiğiniz üzere iPhone’lar güvenlik konusunda oldukça iddialı. Örneğin bundan birkaç yıl önce ABD’de bombalı bir saldırıda bulunan bir teröristin iPhone’u FBI tarafından bile kırılamamış, kurum Apple’a giderek telefonu açmasını istemişti. Hatta teknoloji devinin bu talebi reddetmesiyle FBI ve Apple arasında bir gerginlik yaşanmıştı.

iPhone 15 serisi
iPhone 15 serisi

Ancak Apple, halihazırda güvenli olan telefonlarını daha da güvenli hale getirmek istiyor. Bunun için Paris ofisinde dünyanın en iyi uzmanlarından oluşan özel bir ekip kuran şirket, potansiyel açıkları araştırıyor. Firmanın amacı ise herkesin bir adım ötesinde olmak.

Üstelik Apple’ın endişlerinin artmasına neden olan iki temel neden var. Bunlardan ilki Pegasus gibi virüsler. Bildiğiniz üzere Pegasus skandalı pek çok önemli insanın telefonundaki bilgilerin dinlendiğini ortaya çıkarmıştı. Bir diğer önemli mesele ise Avrupa Birliği’nin zorlamasıyla gelen sideloading. Bunu Android telefonlarda uyguladığımı APK yükleme işlemi gibi düşünebilirsiniz.

Bu sayede kullanıcılar, App Store dışında bir mağazadan uygulama yükleyebilecek. Ancak bu da bazı güvenlik riskleri taşıyor. Apple’ın nedeni ne olursa olsun iPhone’ları daha güvenli hale getirmek için çabalaması oldukça önemli. Özellikle de yazımızın başında da belirttiğimiz gibi akıllı telefonlar hayatımızın bu kadar merkezindeyken.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu