Akıllı TelefonAppleGüncel Teknoloji HaberleriiOSiPhone

Apple, iOS 19 Çalışmalarına Şimdiden Başladı

Güvenilir bir kaynağın aktardıklarına göre Apple, iOS 19, macOS 16, watchOS 12 ve VisionOS 3'ü geliştirmeye başladı.

Apple, haziran ayı içerisinde gerçekleştirdiği WWDC etkinliğinde yeni ana ekran yetenekleri ve geliştirilmiş Apple Intelligence özellikleriyle donatılan iOS 18’i duyurdu. Bloomberg’den Mark Gurman’a göre Apple gelecek yıl için iOS 19, macOS 16, watchOS 12 ve VisionOS 3’ü geliştirmeye başladı.

Apple, iOS 19 Çalışmalarına Başladı

Gurman, Apple’ın “2025’in başlıca işletim sistemleri üzerinde resmi olarak çalışmaya başladığını” belirtiyor. Bu, Apple’ın olağan geliştirme zaman çizelgesiyle tutarlıdır. Yaklaşan sistemlerin kod adları ise şunlar:

  • iOS 19: “Luck”
  • macOS 16: “Cheer”
  • watchOS 12: “Nepali”
  • visionOS 3: “Discovery”

iOS 18, macOS 15 Sequoia, watchOS 11 ve visionOS 2 henüz yayınlanmamış olsa da Apple normal takvimine göre ilerlemeye devam ediyor. Gelecek yılın donanımının test için yazılıma ihtiyacı olacağı için erken geliştirme önemlidir. Ancak, yeni sistemlerin özelliklerini bilmek için henüz çok erken.

Apple Intelligence, Vision Pro’ya Geliyor – Muhtemelen Gelecek Yıl

Gurman ayrıca Apple Intelligence’ın Vision Pro kulaklığa geleceğini ancak HomePod’a gelmeyeceğini ortaya koyuyor. Yeterli belleğe sahip Vision Pro, bildirim özetleri, yazma araçları ve güncellenmiş Siri gibi cihazdaki Apple Intelligence özelliklerini destekleyecek.

Apple’ın tasarım ekibi, Apple Intelligence’ın karma gerçeklik ortamına iyi bir şekilde entegre olmasını ve yeterli bulut kapasitesinin mevcut olmasını sağlamalıdır.

Gurman, yalnızca bir gigabayt belleğe sahip “HomePod” ve HomePod mini’nin Apple Intelligence’ı almayacağını belirtiyor.

Bunun yerine Apple, Apple Intelligence’ı bünyesinde barındıran “ekranlı tamamen yeni bir robotik cihaza” odaklanıyor. Mevcut ‌HomePod‌, bu özelliği entegre etmek için “mühendislik zamanını boşa harcamak için çok düşük hacimli bir ürün” olarak değerlendiriliyor.

İleriye bakıldığında Gurman, Apple Intelligence’ın Apple cihazları için giderek daha merkezi hale geleceğine ve iCloud gibi hizmetlerden daha sık, en azından Apple’ın donanım ve yazılımı kadar güncelleneceğine inanıyor.

S‌on olarak; iOS 18‌, macOS 15 Sequoia, ‌watchOS 11‌ ve ‌visionOS 2‌’nin genel beta sürümlerinin önümüzdeki ay sunulması ve sonbaharda resmi olarak yayınlanması bekleniyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu