Apple Geliştirme Sürecini Askıya Aldı! iOS 18, iPhone 16’nın Çıkışına Yetişmeyebilir

Apple; iOS 18, macOS 15 ve watchOS 11'in geliştirilme sürecini askıya aldı. iOS'un yeni sürümü iPhone 16'nın çıkışına yetişmeyebilir.

Apple, iPhone 15 serisini Eylül ayında düzenlediği bir etkinlikte tanıttı. Gelenek bu yıl da bozulmadı ve merakla beklenen telefonlarla beraber iOS 17’de hayatımıza girdi. Ancak bu gelenek iPhone 16 ve iOS 18 ile gerçekten de bozulabilir. Ortaya çıkan bilgilere göre Apple, iOS 18 üzerinde çalışan ekibini çeşitli sorunlar üzerine çalışmakla görevlendirdi. Eğer sorunlar kısa sürede çözülmezse, işletim sisteminin yeni sürümü vaktinde hazır olmayacak.

iOS 18 Beklediğimizden daha geç gelebilir

Bloomberg’den Mark Gurman’ın haberine göre Apple; iOS 18, macOS 15 ve watchOS 11’in geliştirilme sürecini askıya aldı. Şirket, bu kararla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Yazılım geliştirmemizdeki en yüksek önceliğimiz kalitedir. Kullanıcılarımız için en iyi deneyimi sunmak adına, yazılımlarımızın her birinin hatasız olduğundan emin olmak için biraz daha zamana ihtiyacımız var.” dedi.

Apple iOS 18

Her ne kadar önemsiz bir konu gibi dursa da bu gecikme doğrudan Apple’ın 2024 takvimini etkileyecek. Örneğin şirketin her yıl düzenlediği WWDC geliştirici konferansı muhtemelen ertelenecek. Daha kötüsü sorun kısa süre içerisinde çözülmezse iOS 18 gibi yazılımlar yeni cihazlara yetişmeyecek. Bu da teknoloji devinin imajının kötü etkileneceği anlamına geliyor.

Apple da bu boyutlardaki her şirket gibi hissedarları olan bir işletme. Sorunlar hissedarlar arasında huzursuzluğun ihtimaline, huzursuzluk da hisse düşüşlerine neden olma riskine sahip. Elbette ki kullanıcılar olarak biz de iOS 18, macOS 15 ve watchOS 11 gibi sürümlerin gecikmesini istemeyiz. Ancak geç de olsa sorunsuz bir işletim sistemine sahip olmak, problemli bir ürünle uğraşmaktan daha iyi.

Unutmayın ki kullanıcı deneyimi markalar için oldukça önemli ve Apple da istisna değil. Merak edilen asıl konu ise bu aksiliğin işletim sisteminin genel kalitesini etkileyip etkilemeyeceği. Belki de Apple, vaktinde yetiştirmek isterken eklemeyi planladığı bazı özelliklerden vazgeçecek. Aynı zamanda optimizasyon sorunu yaşanması da mümkün.

Optimizasyon sorunun neden olabileceği bir diğer sorun da başta güncelleme alması beklenen bazı modellerden desteğin çekilmesi. Tüm bunlar ve daha fazlası elbette ki şimdilik sadece spekülasyon. Gerçekte ne olacağını ise bekleyip görmek dışında bir şansımız yok.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu