Akıllı TelefonAppleGenelGüncel Teknoloji HaberleriGündemiOSiPhoneMobiroller

Apple iCloud için Düğmeye Bastı! Her Şey Şifrelenecek!

iPhone üreticisi Apple, iCloud için düğmeye bastığını açıkladı. Artık iCloud’daki tüm veriler şifrelenerek korunacak. İşte detaylar.

Cupertinolu teknoloji devi Apple, kullanıcı verilerini bulutta güvence altına almayı amaçlayan üç ek güvenlik özelliğini duyurdu ve şirketin kullanıcılara verilerini korumak için daha da güçlü çözümler sunacağını açıkladı. iCloud için atılacak bu adımın diğer firmalara da örnek olması bekleniyor.

Kullanıcılar, yalnızca istedikleri kişilerle bağlantı kurduklarından emin olmak için iMessage Kişi Anahtarı Doğrulamasını kullanabilir. Apple Kimliği için Güvenlik Anahtarları ile kullanıcılar, Apple Kimliği hesaplarına giriş yapmak için fiziksel bir güvenlik anahtarı isteyebilirler.

Kullanıcılar ayrıca iCloud için Gelişmiş Veri Koruması ile iCloud Yedekleme, Fotoğraflar, Notlar ve daha fazlası gibi önemli iCloud verilerini koruyabilir. Bu özellik, Apple’ın en üst düzeyde bulut veri güvenliği sağlamak için uçtan uca şifreleme kullanır.

iMessage İletişim Anahtarı Doğrulaması ile gazeteciler, insan hakları aktivistleri ve hükümet yetkilileri de dahil olmak üzere dijital risklerle karşı karşıya olan kişiler, yalnızca hedeflenen alıcılarla mesajlaşmalarını sağlayabilir. Şirkete göre, “Kullanıcıların büyük çoğunluğu asla son derece sofistike siber saldırılar tarafından hedef alınmayacak”, ancak bu işlev olanlara yardımcı oluyor.

iMessage İletişim Anahtarı Doğrulaması, devlet destekli bir saldırgan gibi gelişmiş bir rakibin şifreli konuşmaları dinlemek için bulut altyapısını ihlal etmesi durumunda tüketicileri uyarır. iMessage Kişi Anahtarı Doğrulama kullanıcıları, bir Kişi Doğrulama Kodunu şahsen, FaceTime’da veya başka bir güvenli bağlantı aracılığıyla karşılaştırabilir.

Güvenlik Anahtarları artık kullanıcıların üçüncü taraf donanım güvenlik anahtarlarını kullanmasına izin veriyor. Bu araç, ünlüler, gazeteciler ve politikacılar gibi çevrimiçi hesaplarına yönelik tehditlere maruz kalan halk figürleri içindir.

Güvenlik anahtarları, bir donanım güvenlik anahtarı gerektirerek Apple’ın iki faktörlü kimlik doğrulamasını güçlendirir. Bu, gelişmiş bir saldırganın bile bir kullanıcının ikinci faktörünü kimlik avına vermesini önleyerek iki faktörlü kimlik doğrulamamızı geliştirir.

iCloud

Gelişmiş Veri Koruması, müşterilerin hassas iCloud verilerinin çoğunu güvenilir cihazlarında şifrelemelerine olanak tanıyan Apple’ın en yüksek bulut veri koruması seviyesidir. Gelişmiş Veri Koruması, opt-in müşterileri için bir bulut veri ihlali durumunda çoğu iCloud verisini koruyor.

Yeni bir araştırma özetine göre, bulut kullanıcılarının verileri için gelişmiş korumaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. Veri ihlallerinin sayısı 2013 ve 2021 yılları arasında artarak 2021’de dünya çapında 1,1 milyar rekor ortaya çıkardı. Teknoloji endüstrisindeki şirketler uçtan uca şifreleme uygulayarak bu sorunla mücadele ediyor. Bu mücadeleyi en güzel de Apple veriyor desek yalan olmaz.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu