App StoreAppleGenelWhatsApp

iPhone Kullanıcıları Dikkat! App Store’daki Bu Türk Geliştiriciden ve Uygulamasından Uzak Durun

Mobil uygulama geliştirmek günümüzün en popüler para kazanma araçlarından biri. Herkese açık olan bu pazar, milyar dolarlık başarı öykülerinden tutun da yaşam kalitenizi artıracak yan gelir modellerine kadar pek çok fırsat barındırıyor. Ancak App Store ve Play Store’a uygulama yüklemek o kadar da kolay değil. Öncesinde bir dizi kriteri karşılamanız ve Apple ile Google’ı uygulamanızın güvenli olduğu konusunda ikna etmeniz gerekiyor. Bu sayede söz konusu platformlar, dolandırıcılıktan ve tehlikeden arınıyor. Ya da biz öyle sanıyorduk.

Apple, App Store

Kendisi de bir geliştirici olan Kerem Erkan’ın Twitter’da (X) ortaya çıkardığına göre App Store ve Play Store gibi platformlar sandığımız kadar güvenli ve sıkı denetim altında değil. Kısa süre önce Apple’ın uygulama mağazasında “Arama” kısmına giren Erkan, öneriler kısmında ilginç bir şey fark etti. “Get Deleted WhastApp Messages” isimli bu uygulama önerilen uygulamalar kısmında en üstte yer alıyordu.

App Store açıklamasına göre Beste Bayırlı isimli bir geliştiriciye ait olan bu uygulamanın vaadi ise oldukça ilginç; Bir nedenden dolayı silinen mesajları geri getirmek. Öncelikle belirtelim ki WhatsApp’ın zaten benzer bir hizmeti var. Eğer mesajlarınız silinirse, hepsini olmasa bile son yedeklemenize kadar olan tüm mesajlarınızı geri getirebilirsiniz. Ancak buna rağmen insanlar farklı senaryolarda bu tuzağa düşebilir.

Get Deleted WhastApp Messages uygulamasının vaadi ise basit. Uygulamayı açıyorsunuz ve birden sihirli bir şekilde silinen mesajları bulduğunu gösteren bir animasyon ile karşılaşıyorsunuz. Elbette ki kimden hangi mesajların geldiği görünmüyor. Daha sonra ise mesajları kurtarmaya devam etmek için sizden 299 TL’ye kadar çıkan abonelik ücreti talep ediliyor. Tahmin edebileceğiniz üzere ise sonrasında ise dolandırıldığınızla kalıyorsunuz.

Kerem Erkan’ın “Apple onaylı ve önerili dolandırıcılık.” olarak tanımladığı bu durumda asıl şaşırtan ise bu uygulamanın nasıl denetimden geçtiği. Bir diğer merak edilen soru ise neden bu uygulamanın Apple tarafından önerildiği. Şirketin App Store önerilerindeki kriterlerinin ne olduğunu elbette ki bilmiyoruz. Ancak söz konusu uygulamanın karşılama ihtimali de neredeyse yok denecek kadar az. Apple’ın kısa süre içerisinde uygulamayı kaldırması ve varsa mağdurlara para iadesi yapması bekleniyor.

Apple’ın 3.500 $ Değerindeki Vision Pro Karma Gerçeklik Başlığının Çıkış Tarihi Sızdı

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Oğuz Çakır

Uzun süredir çeşitli platformlarda devam eden teknoloji editörü kariyerime TeknoBurada.Net'te Yazı İşleri Müdürü olarak devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu