AppleBluetooth KulaklıkGenelTWS Kulaklık

Apple, AirPods Üretimini Hindistan’a Taşıyor

Teknoloji devi Apple, Çin’de yaşanan sıkıntılardan dolayı yavaş yavaş üretim yerini Hindistan’a geçirmeye başlıyor.

Çoğu teknoloji devi üretim yerlerini başka ülkelere geçirirken Cupertino’lu teknoloji devi Apple’da Çin ile uzun zamandır devam eden ortaklığı sona erdirmeye hazırlanıyor. Yeni söylentilere göre Apple tedarikçilerinden Jabil’in Hindistan bayiisinin AirPods’lar için bileşenler üretmeye başladığı söyleniyor.

Apple, Çin’deki varlığını iki sebepten dolayı azaltma kararı aldı. İlk sebep tek bir üretim yerine güvenmenin zorluğu. Pandemi döneminde bu durumun yanlış bir hareket olduğu gözle görülebilir şekilde yaşandı. İkinci sebep ise Çin’de yaşanan kilitlenmeler ve olumsuz etkilerden kaynaklanıyor. Çin’deki fabrikalarda olan olaylardan sonra şirket, üretim yerini değiştirme sürecini hızlandırdı.

Apple AirPods Pro 2

Apple, Hindistan operasyonların kilit merkezi olarak Asya’da üretime devam etmeyi planıyor. Son söylentiler Apple tedarikçilerinden Jabil’in Hindistan bayiisinin AirPods’lar için bileşenler üretmeye başladığını söylüyor. AirPods’ların pazardaki payı göz önüne alındığında hem şirket açısından hem de Hindistan için önemli bir gelişme olarak gözüküyor.

Ayrıca Hindistan bayiisinde sadece kulaklık üretilmeyecek. Yakın zamanda iPhone, iPad ve Mac üretimleride başladı. Hindistan pazarı normalde %5-7 arasında üretim yaparken şimdi Apple’ın planlarına göre %25’e kadar katkıda bulunmasını hedefliyor.

İlginizi Çekebilir: iOS 17 Sürümünde Yer Alacak Bazı Gelişmeler Şimdiden Açıklandı

CNBC’de yayınlanan haberlere göre ise Hindistan, Apple’ın iPad üretiminin bir kısmını Çin’den kendi ülkesine getirmeyi hedefliyor. Hindistan şu anda Apple için akıllı telefon pazarında sadece %5 pazar payına sahip olmasına rağmen, CEO Tim Cook daha önceki zamanlarda Hindistan’ın gelecekteki pazar payının büyümesi için potansiyel bir alan olduğunu kabul etmişti.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu