AndroidiOSTeknoloji

Android ve iOS Kullanım Oranları Açıklandı!

Pazar araştırma kuruluşu IDC, Android ve iOS işletim sistemleri kullanım oranlarına ilişkin son verileri sektörle paylaştı. Şirket mevcut durumda her iki işletim sisteminin kullanım oranlarının yanında 2020 yılına dair tahminlerini de aktardı.

IDC tarafından yayınlanan son rapora göre Android işletim sistemi 2016 yılı itibariyle %85 pazar payına sahip. İşletim sisteminde yıllık büyüme %5.2 seviyesinde gerçekleşti.

Android ve iOS

iOS işletim sistemi ise %14.3’lük kullanım oranına sahip. Geçen yılla kıyaslandığında %11’lik bir kayıp söz konusu ki; IDC’ye göre 2017’de iPhone 7 ve iPhone 7 Plus satışları iOS kullanım oranında bir miktar artış sağlayacak.

Windows Phone cephesinde ise düşüş sürüyor. Yıl bazında %79.1 kayıp yaşayan Windows Phone cephesinde kullanım oranı %0.4 seviyesine gerilemiş durumda.

2020 yılı tahminlerine baktığımızda ise Android ve iOS cephesinde cihaz satışı noktasında önemli artışlar sağlanacak. Kullanım oranlarının ise iki cephedeki artışlardan dolayı pek değişmediğini görüyoruz. Şirketin araştırmasına göre dört yıl sonra kullanım oranları Android cephesinde %85.6, iOS cephesinde ise %14.2 seviyesinde olacak. Windows Phone kullanım oranı %0.1 seviyesine gerileyecek ki, görünüşe bakılırsa gelecek yıl tanıtılacak Surface Phone modeller de Windows Phone cephesinde beklenen hareketlenmeyi gerçekleştirmeyecek.

>> İlginizi çekebilir; LG V20 lansman tarihi belli oldu

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu