Akıllı TelefonAndroidApple

Android, iOS ile aradaki farkı açıyor

Google tarafından geliştirilen özelleştirilebilir işletim sistemi Android bugün dünya üzerinde akıllı telefonların yanı sıra tablet, otomobil, akıllı saat, televizyon, ev aletleri ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. İşletim sistemi en yoğun ise mobil kategoride kullanılıyor.

Pazar araştırma kuruluşu Strategy Analytics, 2016  üçüncü çeyrek dönemine ait akıllı telefon satış raporunu yayınladı. Raporda Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazların satış durumu ve pazar oranlarına açıklık getiriliyor.

Rapora göre geride bıraktığımız çeyrek dilimde (temmuz-eylül) 328.6 milyon Android tabanlı akıllı telefon satışı gerçekleşti. Bir önceki yıl aynı dönem ile kıyaslandığında %10’luk bir artışın yaşandığı gözleniyor.

android-android-telefon-android-akilli-telefon-android-isletim-sistemi-apple-ios-iphone-7-windows-phone-mobile-akilli-telefon-satis-orani

iOS işletim sistemine sahip akıllı telefon satışı ise 45.5 milyon adet olarak kayıtlara geçti. Apple bir önceki yıl aynı dönemde 48 milyon iPhone satmayı başarmıştı. iOS cephesinde %5.2’lik bir düşüş söz konusu. Başta Windows 10 Mobile olmak üzere diğer işletim sistemlerinde ise %84.1’i bulan çok ciddi bir düşüş yaşandığı görülüyor.

Android işletim sistemi üçüncü çeyrekte elde ettiği satış adetiyle pazar payını %87.5’e yükseltti. iOS işletim sistemi ise %1.5’lik düşüşle %12.1’e geriledi.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinin piyasaya sunulmasının ardından iOS cephesinde dördüncü çeyrekle birlikte kayda değer bir artışın yaşanması bekleniyor.

>> İlginizi çekebilir; Xperia X Performans Nougat Güncellemesi Geliyor mu?

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Mustafa Kılıç

Mustafa Kılıç uzun yıllardır teknoloji basınında görev alan ve teknolojiye çok düşkün bir kişidir. Hobi amaçlı yazdığı yazılar ile kullanıcılara en doğru teknoloji bilgilerini paylaşmaktadır. 2 Çocuk babası Mustafa Kılıç ayrıca iyi de bir Fenerbahçelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu