Android 13 QPR1 Beta 3 Güncellemesi Çıktı

Google bugün ilginç bir şekilde Android 13 QPR1 Beta 3 güncellemesini yayınladı. Peki, bu güncelleme ile neler değişiyor?

Google bugün sürpriz bir şekilde karşımıza yeni bir güncelleme ile çıktı. Geliştiriciler için sunulan Android 13 QPR1 Beta 3 güncellemesi, Android telefon sahiplerine yenilikler sunarak ön plana çıkıyor. Android 13’ün AOSP’ye kararlı bir şekilde piyasaya sürülmesinden sonra Google, platformu düzeltmeler ve iyileştirmelerle yükseltmeye ve bunları desteklenen cihazlara yaymaya devam edeceğini söyledi. 

Feature Drops’ın bir parçası olarak, bu güncellemeler Üç Aylık Platform Sürümleri (QPR’ler) aracılığıyla AOSP ve Google Pixel telefonlara gönderiliyor.

Kullanıcılar şu anda Google Pixel 7 serisi için ilk beta sürümünü indirebiliyor. QPR sürümleri Android yükseltmeleri veya henüz herkes tarafından kullanılamayan yeni özellikler sunuyor. Aşağıdan güncelleme ile düzeltilen sorunlara ve gelen yeniliklere ulaşabilirsiniz.

Android 13 QPR1 Beta 3 ile gelen yenilikler

 • “Selfie için kamerayı çevir” hareketinin bazı cihazlarda çalışmasını engelleyen bir sorun düzeltildi.
 • Bir cihazın kilidini açmaya çalışırken bazen ekranın boşalmasına neden olan bir sorun düzeltildi.
 • Bazen cihaz birkaç saat boştayken Yüz Tanımayla Kilit Açma veya Parmak İziyle Kilit Açma kullanılarak kilidinin açılmasını engelleyen bir sorun düzeltildi.
 • Her zaman açık ekran özelliklerini etkinleştirdikten ve ekranı kilitledikten sonra bazen tam ekran video oynatmanın titremesine neden olan bir sorun düzeltildi.
 • Giriş ekranındaki bir klasördeki sayfalar arasında kaydırma yapıldığında artık yeni bir animasyon oynatılacak.
 • Clear Search ayarları Pixel 7 ve Pixel 7 Pro’da görünür. Clear Search’ün henüz Pixel 6, 6 Pro veya 6a’da çalışmayacağını belirtelim.
 • Genişletilmiş ses düzeyi paneli tekrar en alta taşındı. Beta 2’de merkezlenmişti. Bu, Beta 3’te varsayılan olarak kapalı olan “settings_volume_panel_in_systemui” bayrağı tarafından kontrol edilir.
 • “Pil Paylaşımı”nı kullanabilen Pixel cihazlarda artık telefonunuzu şarj cihazına taktığınızda ters kablosuz şarjın kısa bir süre için açılıp açılmayacağını seçmenize olanak tanıyan bir ayar bulunuyor.
 • Beta 3 resmi, önceden yüklenmiş “Duvar Kağıdı Efektleri” içeriyordu. Bu uygulama 3D sinematik duvar kağıdı efektleri oluşturur.
 • Pixel 7’de ücretsiz olacak olan Google One VPN hizmeti yayınlanmadan önce, Beta 3 artık “yerleşik” VPN’leri destekliyor.
 • Android 13 QPR1 Beta 3 çalıştıran Pixel cihazların görev çubuğunda artık yeni bir düğme görüntülenebilir. Google Keep’in çizim modu, kalem simgesine dokunduğunuzda etkinleştirilir. Google, hem kabarcık hem de kayan pencere lansmanlarıyla denemeler yapıyor. Bu muhtemelen Pixel Tablet için de geçerlidir.
https://twitter.com/mishaalrahman/status/1583221475318050818?s=61&t=ZQz-S4j4JXdPrlcN7VebXg

Şimdilik Beta aşamasında olan bu yeniliklerin yıl sonuna doğru nihai hali ile Pixel sahiplerine sunulması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu