AndroidGenelGoogle

Android 13 Kullanım Oranı Açıklandı

Resmi olarak dağıtıma sunulmasının üzerinden beş ay geçen Android 13, geçen süre sonunda sadece yüzde 5,2 kullanım oranına sahip.

Android ekosisteminin kanayan yaralarından biri olan parçalanmışlık 2023’ün hemen başında devam ediyor. Google, Android sürümleri kullanım oranlarını her ay güncelliyor fakat daha önce olduğu gibi bunları aylık düzenli bir şekilde açıklamıyor. Veriler yılda yalnızca birkaç kere kullanıcılarla paylaşıyor. Açıklanan son verilere bakıldığında Android 13 sürümünün kullanım oranı geçen bunca süreye rağmen hala tatmin edici bir düzeyde değil.

Android 13 Pazar Payı İstenilen Seviyede Değil

Google’ın son verilerine göre Android 13’ün pazar payı geçen beş aylık süre sonunda sadece yüzde 5,2 seviyesinde. Hatırlayalım Google yeşil robotun son sürümünü ağustos ayında resmi olarak dağıtmaya başladı.

Android 12L dahil olmak üzere Android 12’nin payı ağustos döneminden bugüne kadar %13,5’ten %18,9’a yükseldi. Android 11, %24,4’lük payla en popüler Android sürümü olmaya devam ediyor. Android 12 ve 13’ün büyüme oranlarına bakılırsa, Android 11’in oldukça uzun bir süre en yaygın sürüm olarak kalması muhtemel görünüyor. Ancak yakın zamanda ikinci sırada bir değişiklik yaşanabilir, çünkü Android 10’un pazar payı % 19,5 seviyesinde. Yani bir veya iki ay sonra Android 12 tarafından geçilebilir.

Android 13’ün dağıtımında özellikle Samsung’un çok iyi bir iş çıkardığını belirtelim. Xiaomi ve diğer bazı Çinli markalar ise henüz güncellemeyi birçok modelle buluşturmuş değil.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Mustafa Kılıç

Mustafa Kılıç uzun yıllardır teknoloji basınında görev alan ve teknolojiye çok düşkün bir kişidir. Hobi amaçlı yazdığı yazılar ile kullanıcılara en doğru teknoloji bilgilerini paylaşmaktadır. 2 Çocuk babası Mustafa Kılıç ayrıca iyi de bir Fenerbahçelidir.
Başa dön tuşu