AMDDonanımGüncel Teknoloji HaberleriTeknoloji

AMD: Yeni Nesil Ryzen İşlemcilerin Sıcaklıkları Yükselecek!

AMD tarafından yapılan açıklamaya göre yeni nesil Ryzen işlemcilerin performansı artacağı için sıcaklıkları yükselecek.

AMD çip yoğunluklarındaki gelişmeler göz önüne alındığında yeni nesil Ryzen işlemcilerin sıcaklıklarının artacağını söyledi. Şu an TSMC ile çalışan AMD, gelecekte daha yoğun yonga setleriyle işlemcilerin termal değerlerinin yukarı çıkacağını bekliyor.

AMD Ryzen İşlemciler, Dar Alanda Artan Transistör Yoğunluğuyla Baş Etmeye Çalışıyor!

Ryzen 7000 serisi işlemciler şu an AMD kanadında en verimli yonga seti olarak dikkat çekiyor. Zen 4 mimarisi, artan transistör yoğunluğu ve çeşitli mimari değişiklikler sayesinde tekli ve çoklu iş yükü performansında büyük kazanım sağlıyor. Fakat bu kadar performans artışı beraberinde termal sorunları da getiriyor. Dar alanda artan transistör yoğunluğu aynı zamanda CPU sıcaklıklarında ciddi bir artışla yol açıyor.

Raphael kod adlı en yeni Ryzen 7000 işlemciler stok özelliklerde dahi sıcak çalışıyor. Hız aşırtma olmadan 95 derecelere kadar çıkabilen işlemciler için soğutma şart oluyor. AMD, çip yoğunluğu artmaya devam ettikçe bu eğilimin gelecek nesillerde de devam edeceğini bekliyor. 

AMD’nin Başkan Yardımcısı David Mcafee, bir röportajda çiplerin kalitesini ve istikrarını sağlamak amacıyla en son süreç teknolojilerini optimize etmek için TSMC ile sıkı çalıştıklarını belirtti. Ancak modern işlemcilerin mimarileri sebebiyle transistör açısından ikiye katlandığını belirtti. Her nesilde transistör arttıkça ve kalıp boyutları sıkıştıkça ısı çıkışının daha da zorlaştığını ve sıcaklıkların bu sebeple artabileceğini ifade etti.

Bu sıcaklık artışı sadece AMD’ye özel bir durum değil. Intel de 14. Nesil ile birlikte bazı işlemcilerde 100 derece üzerine çıkabiliyor. Performans arttıkça sıcaklıkların artacağı iki firma tarafından beklenen bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu