AMD Phoenix 2 APU İşlemcileri Göz Kırptı!

AMD'nin hibrit Zen 4 ve Zen 4C çekirdeklerine sahip Ryzen 7040 Phonenix 2 APU işlemcilerinin ilk kalıp görüntüleri ortaya çıktı.

AMD APU işlemci serisine bir yenisini eklemeye hazırlanıyor. Hibrit Zen 4 ve Zen 4C çekirdek yapısına sahip Ryzen 7040 Phonenix 2 APU işlemcilerine ait kalıp görüntüler Zhuanlan’da görüldü.

Hibrit Phoenix 2 APU işlemcileri Intel ile farklılık gösteriyor. AMD Phoenix 2 ile birlikte belirli işlemcilerde hibrit Zen 4 ve Zen 4C çekirdeklerini kullandığını gösteriyor. AMD bu hibrit çekirdeğe sahip işlemcilerin Intel P-Core ve E-Core tasarımından çok farklı olacağını belirtiyor.

AMD bu işlemcilerinde büyük bir L3 önbelleğe ve altı çekirdek, iki adet yüksek performanslı Zen 4 çekirdeği ve emsallerinden önemli ölçüde daha küçük olan dört adet enerji tasarruflu Zen 4c çekirdeği bulunuyor. Bu şekilde 6 çekirdekli yapıyla dizüstü bilgisayarlarda grafik birimi barındıran işlemci olarak kullanacak.

AMD-Phoenix-2
AMD-Phoenix-2

Ayrıca kalıpta DDR5 ve LPDDR5 arayüzleri mevcut, bu da AMD’nin APU işlemcilerini dizüstü bilgisayarlara ve kompakt makinelere entegre ettiğini planladığını gösteriyor.  Grafik birimi olarak Phoenix 2 APU’ları orjinal Phoenix işlemcilerde gördüğümüz ‘GFX103’ RDNA 3 grafik birimini bulunduracak.

Ryzen 7040 Phonenix 2
Ryzen 7040 Phonenix 2

AMD’nin bu yeni Phoenix 2 işlemcilerini bu yıl piyasaya çıkarması bekleniyordu fakat henüz hiçbir yerde görülmedi. AMD yeni işlemcilerini 2024 yılında piyasaya sürülecek Ryzen 8000 sersinin bir parçası yapmaya karar vermiş gibi görünüyor. AMD bu işlemcileri 2024 yılında piyasaya sürerse Intel’in giriş seviyesi Meteor Lake işlemcilerine rakip olması gerekiyor. İşte AMD’nin giriş seviyesi dizüstü bilgisayarları ve Steam Deck’te kulanılan Van Gogh APU’su ile Phonix 1 ve Phonenix 2 ile karşılaştırılması.

Başa dön tuşu