ABD’nin TikTok Yasağına Halk Tepkili!

ABD Hükümetinin 17 Mayıs’ta yayınladığı ve 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek TikTok yasağı, halkta tepki oluşturdu.

ABD hükümeti, son yıllarda Çin merkezli teknoloji şirketlerine karşı giderek kısıtlama ve ambargo koymaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda Huawei telefonların ABD’de satışını engelleyen hükümet, sadece bunula kalmayıp Google servislerinin kullanımı da kısıtlamıştı ABD, geçtiğimiz hafta haberini yaptığımız TikTok kullanımının yasağı ile de kısıtlamalara devam ediyor.

Hükümet, TikTok’un kullanıcı verilerini Çin hükümetiyle paylaşabileceği veya Çin propagandasını yayabileceği endişesiyle, ulusal güvenlik çıkarlarını tehlikeye atabileceğini düşündüğü için kısıtlamalardan vazgeçmeyi düşünmüyor.

ABD Hükümeti’nin, Montana eyaletinde önümüzdeki yıldan itibaren TikTok’u yasaklayacağını açıklamasına karşın, TikTok fenomenleri ve kullanıcıları tepki gösterdiler. Özgürlüklerinin kısıtlandığını iddia eden kullanıcılar, eyalet yönetimine karşı dava açacaklarını ve olayın peşini bırakmayacaklarını söylediler. Ayrıca; konuşma haklarının ellerinden alındığını düşünen grup, endişelendiklerini ve bu yapılan kısıtlamaların özgürlük haklarına aykırı olduğunu belirttiler. İfade özgürlüğü konusunda endişe duyan çeşitli aktivist gruplar da tepkilerini dile getirdiler.

TikTok Kısıtlamaları Çözüm Olmayacak

TikTok’un yasaklanmasıyla ilgili tartışmalarda, Çin merkezli uygulamaların yasaklanma hakkı olmadığı ve TikTok’un engellenmesinin doğru olmadığı yönünde çok fazla görüş dile getirilmiştir. Teknoloji eleştirmenleri, bu tür yasaklama önlemlerinin orantısız olduğunu düşünmektedir. Veri güvenliği ve gizliliğin korunması gibi konuların daha uygun bir şekilde ve yasal düzenlemeler gerektiği belirtilmektedir.

Dava henüz sonuçlanmamış olsa da, daha önceki tutumlarına göre Montana eyaletinin geri adım atmayacağı düşünülüyor. Sizce halkın verdiği tepki, hükümete geri adım attırır mı?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu