ABD, Çin Yapımı Huawei Kirin Çipi İncelemeye Aldı

ABD Hükümeti, Huawei'nin Mate 60 Pro telefonundaki Çin yapımı çip hakkında resmi bir soruşturma başlattı. İşte teknoloji savaşında son durum..

ABD Hükümeti, Huawei’nin en son akıllı telefonuna entegre edilen gelişmiş bir Çin yapımı çip hakkında resmi bir soruşturma başlattı. Bloomberg’in haberine göre, Huawei’nin Mate 60 Pro modelinde yer alan iddia edilen 7 nanometrelik işlemci hakkında daha fazla bilgi edinmeye aktif olarak çalışan Ticaret Bakanlığı, daha önce Huawei ve Çin’in çip sektörüne bir dizi yaptırım uygulamıştı.

Bu çip, ABD hükümeti tarafından kara listeye alınmış bir kuruluş olan Çin’in Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) tarafından üretilmişti ve bu nedenle ABD teknolojisine erişimi kısıtlandı.

ABD’nin Eylemi Bir Tartışma Başlattı

Bu açıklama, ülkede bir jeopolitik rakibi sınırlamaya yönelik yaptırımların etkinliği konusunda bir tartışma başlattı. Aynı zamanda Çin, hükümete bağlı kurumların ve devlete ait işletmelerin iPhone kullanımını yasaklama kapsamını genişletti.

ABD, özellikle askeri yeteneklerdeki olası ilerlemeler konusundaki endişeler nedeniyle Çin’in teknoloji sektörünü sınırlamaya çalışıyor.

Buna karşılık, Çin, yabancı teknolojiyi kritik sektörlere entegre etme konusundaki kendi endişelerini dile getirdi ve Amerikan yazılım ve donanımına olan bağımlılığı azaltma çabası içinde.

Bloomberg’e göre, iPhone’lar etrafındaki düzenlemelerin sıkılaştırılması, Apple’ın gelirinin yaklaşık beşte birini oluşturan bir pazar için önemli bir zorluk teşkil ediyor.

Bu pazar aynı zamanda Apple’ın amiral gemisi ürününün ana üretim merkezi. Bu gelişmeler ışığında Apple’ın piyasa değeri son 48 saat içinde yaklaşık olarak 200 milyar dolar düştü, bu da Çin’in büyük ABD hisse endeksleri üzerindeki etkisine dair mevcut endişeleri artırdı.

Huawei ‘nin, ABD’nin Çin’in elinde tutmayı amaçladığı teknolojiyi sessizce Çin pazarına sürdüğü bir mobil telefon tanıtımı, Biden yönetiminin son zamanlarda yapılan uzlaşma girişimlerini bozma potansiyeline sahip.

Telefon, Ticaret Bakanı Gina Raimondo’nun geçen hafta resmi bir ziyarette bulunduğu sırada çevrimiçi olarak sessizce satışa sunuldu. Mate 60 Pro akıllı telefon, ana işlemcisine ek olarak önemli bir şekilde Çin ürünlerini içeriyor gibi görünüyor.

Bu, Çin’in yerel teknoloji yeteneklerini güçlendirmeye yönelik çabalarında ilerleme kaydettiğini gösteriyor. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, daha fazla bilgi edinilene kadar yorum yapmama kararı aldı.

Sullivan, bir açıklamada şunları söyledi: “Size kesin bir gün sayısı veremem, ancak bu aylarca sürmeyecek. Bu konuyu dikkatlice incelemek, ortaklarımızla danışmak, neyle karşı karşıya olduğumuza dair daha net bir fikir edinmek ve sonra kararlarımızı buna göre almak isteyeceğiz.”

Bu arada, Huawei daha güçlü bir akıllı telefon olan Mate 60 Pro+’ı tanıttı. Bu model, 1 terabayt’a kadar maksimum depolama kapasitesi sunuyor ve standart Pro sürümünden 4GB daha fazla belleğe sahip.

Bloomberg’e göre, tanıtım, Huawei’nin tedarikçilerinin Çin borsalarında hisselerinin yüzde 10’luk günlük sınıra ulaşmasına yol açtı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu