Güncel Teknoloji HaberleriSamsung

55 yıllık Samsung tarihinde bir ilk: İşçiler greve hazırlanıyor

Samsung çalışanları için kurulan sendika, personellerin hakları için harekete geçti. Şirket tarihinde ilk kez işçiler grev yapacak.

Günümüzde teknoloji denince akla gelen ilk isimlerden biri şüphesiz Samsung. Her gün milyonlarca dolar gelir elde eden teknoloji devi, binlerce çalışana sahip. Ancak her şirkette olabildiği gibi Koreli teknoloji devi de bazı sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor.

Kısa süre önce Ulusal Samsung Elektronik Sendikası (NSEU), Koreli teknoloji devine karşı protesto çağrısında bulundu ve 1 gün işçileri çalıştırmama kararı aldı. Bunun nedeni ise Samsung’a tepki göstererek çağrıda bulunmak. Peki neden bu grev yapılacak?

Samsung çalışanları daha iyi şartlar için grev yapacak

Samsung’un gelirlerinde artış gözlemlenirken, firmanın çalışanlar için haklarını vermediği söyleniyor.

Yaklaşık 28.000 işçi, 7 Haziran’da bir günlük protesto yapacak ve maaşın artırılması talebinde bulunacaklar. Ayrıca izinler konusunda da Samsung’a yine şartların iyileştirilmesi için de istekte bulunulacak.

Samsung, grev planlamasından önce çalışanlarının talebine karşılık maaşlarda yüzde 5,1’lik artış yapmak istedi. Ancak sendika, bunun yetersiz olduğunu söyleyerek teklifi reddetti. NSEU’nun çalışanlar için talebi ise yüzde 6,5’lik bir artış ve Samsung’un kazandığı üç aylık kârın bir parçası olan ek ikramiyeler.

Grev sonrası Samsung’un nasıl bir yol izleyeceği merak konusu. Ayrıca günlük binlerce ürün çıkaran fabrika işçilerinin grev yapması da firmaya pahalıya patlayacak. Bazı ürünlerde aksamalar olacağı için sevkiyatlar da muhtemelen bu durumdan etkilenecektir.

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu