Akıllı TelefonGüncel Teknoloji HaberleriMobirollerTeknoloji

2024 ilk çeyrek verileri açıklandı! En çok iPhone mu yoksa Samsung mu sattı?

Katlanabilir telefon pazarında liderliği Huawei'ye kaptıran Samsung, küresel akıllı telefon pazarında aradığı kanı buldu.

Akıllı telefon pazarının en rekabetçi iki isimlerinden Samsung ve Apple, her yıl piyasaya sürdüğü telefonlarıyla kozlarını oynuyor. Genel sonuçlarda Samsung, bütçe dostu modellere sahip olması nedeniyle küresel satışlarda çoğunlukla Apple’ın önünde oluyordu.

Bu gelenek yine bozulmadı. Henüz birkaç gün önce katlanabilir telefon pazarında tahtını Huawei’ye kaptıran Samsung, neyse ki yaralarını ilk çeyrekte sarmayı başardı. Küresel akıllı telefon satışlarında Güney Koreli teknoloji devi, en zor rakiplerinden Apple’ı sollamayı başardı.

Apple, 2024’ün ilk çeyreğinde Samsung’a kaybetti

Şu ana kadar Apple, 2024’te küresel akıllı telefon pazarına hiç hakim olamamıştı. Çünkü tüketiciler üst düzey iPhone’lar satın aldığı için bu rakamlar özellikle satışlara vurduğumuzda Apple açısından biraz hayal kırıklığı yaratmıştı.

Öyle ki Apple, 2024’ün ilk çeyreğinde küresel akıllı telefon pazarında Samsung’a yenildi.

Şirketin 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin en son Mobile Market Monitor raporuna göre Apple, küresel akıllı telefon sevkiyatlarında ikinci sırada yer aldı. Samsung ise %20 pazar payı ile zorlu rakibini geride bırakmayı başardı.

Uzmanlara göre bu veriler, özellikle tatil sezonuna girilmesiyle birlikte görülüyor. Kullanıcılar pahalı iPhone’lardan ziyade daha uygun fiyatlı Samsung veya diğer markaların modellerini tercih ettiği için Apple’ın geride kalmasına neden oldu.

Son olarak, 2024 yılının ilk çeyreğinde küresel sevkiyatlar yıllık %6 artışla 296,9 milyon adede yükseldi.

Asya’da ise Apple’ın payı %14 olup lider Xiaomi’nin %15’inden sonra ikinci sırada yer alıyor. Öte yandan Latin Amerika ve Karayipler’de Apple yüzde 6, Samsung yüzde 31, Orta Doğu ve Afrika’da ise Apple yüzde 5, Samsung yüzde 22 payla dördüncü sırada yer alıyor.

Kaynak: Counterpoint
Derleme: Teknoburada.net / Okan Güleş

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu