Akıllı TelefonAndroidGüncel Teknoloji HaberleriHuaweiSamsungTeknolojiXiaomi

2023’te en çok satan akıllı telefonlar: Pahalı fiyatına rağmen yok sattı!

Akıllı telefon pazarında 2023'ün en çok satan akıllı telefonlar belli oldu. Samsung, Apple ve Xiaomi'nin olduğu listede lider değişmedi.

Akıllı telefon pazarında kıyasıya rekabet devam ediyor. Teknoloji devleri, en iyi telefonu piyasaya sürmek için yoğun mesai harcıyor ve yarışı bırakmıyor. Samsung, Apple, Xiaomi ve Huawei arasında süren bu rekabette zirve uzun yıllardır değişmedi. Öyle ki, 2023 yılında da bu veriler yine hemen hemen aynı kaldı. Kısa süre önce 2023’ün en çok satan akıllı telefonlar belli olurken, zirvedeki Apple yerini kimseye vermedi. Peki en çok hangi model, kaç adet sattı?

2023’ün en çok satan akıllı telefonlar: Zirvede iPhone 14 Pro Max Var

Apple’ın 2023 yılında piyasaya sürdüğü en yeni ve en gelişmiş modeli olan iPhone 14 Pro Max, gerek tasarım, gerek performans, kamera, pil ömrü ve daha birçok özelliğiyle rakiplerini geride bırakmayı başardı. Dünyanın en çok satan modelleri arasında ise iPhone 14 Pro Max, liderliği kimseye kaptırmadı.

9to5Mac’in aktardığına göre, iPhone 13, 2021 serisinin en çok satan modeli olarak kayıtlara geçmişti. Fakat bu yıl işler değişti ve onun halefi olan 14 Pro Max, tüm rakiplerini geride bırakarak en çok satan telefon oldu.

OMDİA tarafından paylaşılan verilerde, en çok satan modellere ilişkin şu açıklamalar yer verildi:

”Ocak-Haziran döneminde, Apple’ın iPhone 14 Pro Max’i 26,5 milyon adet sattı; bu, herhangi bir üreticinin tüm modelleri arasında en yüksek satış rakamıydı; buna karşılık iPhone 14 Pro’nun 21 milyon adet sevkiyatı gerçekleşti.

Apple, en çok satan modellerin dördünü de oluşturdu; iPhone 14 16,5 milyon adetle üçüncü, iPhone 13 ise 15,5 milyon adetle üçüncü sırada yer aldı.”

Artan enflasyona rağmen en çok satan modellerin en pahalı model olması dikkat çekici. Analizler, yakında piyasaya sürülecek iPhone 15 için de benzer bir durumun yaşanacağını öngörüyor. En çok satan akıllı telefonlar hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: 9to5Mac
Derleme: Teknoburada.net

 

Ne Düşünüyorsunuz ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu