Akıllı Telefon Bağımlılığı Boşanma Oranlarını Artırıyor

Yapılan bir araştırnaya göre akıllı telefon bağımlılığı boşanmaları yüzde 30 oranında artıyor. Mobil oyunlara harcanan para da boşanmalarda önemli etken.

Son yıllarda artan teknoloji bağımlılığı artık boşanmaların en büyük nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Yeni bir araştırmaya göre akıllı telefon bağımlılığı bunlar arasında ilk sırada yer alıyor. Oyun konsollarına olan bağımlılık ve yine az da olsa televizyon bağımlılığı boşanmalarda etkili olabiliyor. Çin’de yayınlanan yeni bir araştırmaya göre boşanmaların yüzde 30’u akıllı telefon bağımlılığı kaynaklı.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte akıllı telefonlarının insanların günlük hayatlarının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bu durum özellikle eşler arasındaki ilişkiyi fazlasıyla olumsuz etkilemeye başladı. Changjiang Daily tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Çin’deki boşanmaların %30’u taraflardan birinin cep telefonu bağımlılığından kaynaklanıyor. Aile üyelerinden birinin cep telefonu bağımlısı olması nedeniyle karı koca arasındaki iletişim azalmakta bu da eşlerin ayrılmasına yol açmaktadır. Akıllı telefon bağımlılığı sadece ile ortamını kötüleştirmekle kalmıyor, çocukların yetiştirilmesini de etkilemekte.

Araştırmada ayrıca mobil oyunlara bağımlılıktan da bahsediliyor. Evlilikte eşlerden biri, eşine bu konuda bilgi vermeden mobil uygulamalara çok para harcıyor.

Teknoloji bağımlığının her türlüsü şiddetli geçimsizlik ve ilgisizlik ile birlikte boşanmaları artırıyor. Kadınların özellikle sosyal medyaya ve çevrimiçi alışverişe olan ilgisi, erkeklerin ise mobil oyun başta olmak üzere konsol ya da televizyon bağımlılığı artık önemli boşanma sebepleri arasında gösterilmekte.

Başa dön tuşu