iPhone Ağustos 25, 2022 11:22

iPhone Kameraları Karşı Karşıya! Değişime İnanamayacaksınız!

iPhone Kameraları Karşı Karşıya! Değişime İnanamayacaksınız!

Apple’ın kamera tarafında yaptığı atılımlara hiç böyle şahitlik etmediniz. iPhone kameraları tek bir sahnede karşılaştırıldı.

Apple 2007’de iPhone’un piyasaya sürmesinden bu yana kamera tarafında büyük yenilikler yapmıştı. Bununla birlikte görüntü kalitesi de arttı. iPhone son 7 yıldır 12 megapiksel kameraya sahip olsa da görüntü kalitesi gelişmeye devam etti. Ancak bu durum iPhone 14 Pro ile tamamen değişecek. Bugün ise yeni canavar çıkmadan iPhone kameraları birbirileri ile tek sahnede karşılaştırıldı.

Zaman zaman kullanıcılar aynı sahnenin farklı nesillere ait iPhone’larda çekildiği iddia edilen karşılaştırmalı fotoğraflar sunuyor. SimpleGhar tarafından yayınlanan karşılaştırma kameradaki evrimi bizlere gösteriyor. Ancak bazı kaynaklar, bu fotoğrafların tek bir cihazda çekildiğini ve ardından görüntülerin ayrıntı ve parlaklığını artırmaya yönelik ana eğilimi yansıtacak şekilde bir grafik programında düzenlendiğini öne sürüyor.

Orijinal iPhone, 2007’de çıktığında telefon fikrini değiştirdi. Ancak flaşsız, zoom’suz ve video çekme özelliğinden mahrum çok basit bir kameraya sahipti. Öne bakan kameralar iPhone 4’e kadar ortaya çıkmamıştı. iPhone 5 piyasaya sürüldüğünde, meraklılar zaten amatör filmler yapmak için akıllı telefonu kullanıyorlardı. iPhone 6 ortaya çıktığında, kamera 12 megapiksele büyümüştü ve 4K video çekimini destekliyordu.

iPhone kameraları

iPhone 11, ultra geniş açılı lens ve gece modu eklerken, iPhone 12 bir lazer telemetre ekledi. iPhone 14 Pro’nun 48 megapiksellik yeni bir kameraya ve astrofotografi moduna sahip olması bekleniyor. Apple’ın bu yıl kamera tarafında yapacağı yenilikleri sabırsızlıkla bekliyoruz. Bakalım Apple, yıllar sonra DxOMark testinde Android telefonları geride bırakabilecek mi?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.