Güncel Teknoloji Haberleri Ağustos 16, 2022 13:15

Android 13 Yükleyen Yandı! Geri Dönüşü Yok!

Android 13 Yükleyen Yandı! Geri Dönüşü Yok!

Google’ın Pixel serisi için yayınladığı Android 13 güncellemesi için kötü haber geldi. Bu sürümü yükleyen sürüm düşüremiyor.

Android 13 nihai güncellemesi Google tarafından Pixel cihazları için yayınlandı. Şu anda Pixel cihazlarına güncelleme kademe kademe OTA üzerinden dağıtılıyor. Google, Android 12’ye geri dönmenin bir yolu olmadığını onayladı ve Android 13, Pixel 6 serisinin sahipleri için kalıcı bir yükseltme olduğunu geç de olsa açıkladı.

Google’ın fabrika görüntülerini barındırdığı geliştirici web sitesinde yapılan bir açıklamaya göre, bir önyükleyici yükseltmesi, güncellemeyi üreticinin tescilli Tensor çipiyle Pixel 6, Pixel 6 Pro veya Pixel 6A’nıza yüklemek istiyorsanız Android 12’ye geri dönmenizi engelliyor.

Bu zamana kadar Android güncellemeleri geri alınabilir olduğunu ve daha eski bir sürümü yüklemek için güncellemeyi manuel olarak yandan yüklemenize olanak tanıdığını belirtelim. Ancak Google bunun önünü yeni güncellemesi ile kapatıyor.

Aktarılan bilgilere göre birçok kullanıcı yeni güncelleme ile ilgili tipik olarak bir sorun yaşamıyor. Bu yüzden Android 13’ün kalıcı sürüm olması mantıklı görünüyor. Görünüşe göre Google bu sefer sıkı bir çalışma yapmış.

Etkilediği cihazlar göz önüne alındığında, bunun Google Tensor ile bir ilgisi olabileceğini varsaymak makul görünüyor. Sadece Pixel 6 serisi bir cihazı Android 13’e güncellerseniz geri dönemeyeceksiniz. Diğer Android telefonlar ise muhtemelen sürüm düşürme işlemini destekleyecek.

Android 13 güncellemesi

Android 13 güncellemesi

Google’ın benzeri görülmemiş bir eylemi olan değişikliğin nedeni, geri dönmeyi önleyici sürümü artıran yeni bir önyükleyici yükseltmesidir. Teknoloji devi Google, eski yazılım sürümlerinden gelen saldırıların cihazlarda kullanılmasını durdurmak için bu Android güvenlik özelliğini birkaç yıldır kullanıyor. Sürüm düşürme özelliğinin ortadan kaldırılması ile Android telefonlar son sürüm ile daha güvenli bir deneyim sunacak.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.