Akıllı Saat Temmuz 21, 2022 15:55

Apple Watch Ölümcül Bir Tümörü Tespit Ederek Hayat Kurtardı

Apple Watch Ölümcül Bir Tümörü Tespit Ederek Hayat Kurtardı

Hayat kurtarma haberleriyle sık sık karşımıza çıkan Apple Watch, bu defa çok farklı bir durumla karşımızda. İşte olayın detayları.

Cupertinolu teknoloji devinin Apple Watch akıllı saat modelinin daha önceden hayat kurtarma haberlerini görmüştük. Dünyanın her bölgesinde hayatların kurtarılmasına yardımcı olan Apple Watch’un haberi bu defa ABD’den geliyor. Gelin gelişmenin detaylarına göz atalım.

Apple Watch, Nadir Bir Tümörün Teşhisine Yardımcı Oldu

CBS News’ten gelen kaynaklar, ABD’nin Maine eyaletinde yaşayan bir kadın, iki gece boyunca Apple Watch akıllı saatinden “artiyal fibrilasyon” isimli bir rahatsızlığa sahip olabileceğine dair uyarı aldı. Artiyal fibrilasyonun genellikle düzensiz ve hızlı kalp ritmine neden olan bir çeşit kalp rahatsızlığı olduğunu biliyoruz.

Bu uyarıyı başta bir hata olarak düşünen kadın sorgulamaya başlamaya başlayınca doktora gitti ve kadına gerçekten de bu hastalığın teşhisi kondu. Ancak bu hastalığın sebebinin daha farklı bir şeyden kaynaklandığı düşünüldü. Genel taramaya giren kadının aslında hızlı büyüyen bir tümöre sahip olduğu ortaya çıktı.

Apple Watch

Bu tümör ise kadının kalp sisteminin kan desteğinin bir kısmında olduğu ortaya çıktı. İlk olarak Apple Watch sayesinde ortaya çıkarılan bu teşhis ile kadın, tümörünü  aldırdı ve sağlığına kavuştu. 5 saatlik açık kalp ameliyatı ile operasyona giren kadın, ameliyattan sonra hiçbir sağlık sorunu yaşamadı.

Apple Watch olmasaydı tümör çok büyüyebilir ve tespit edilemeyebilirdi. Böylece kadın hayati bir riskle karşı karşıya kalabilirdi. Neyse ki böyle bir şey yaşanmadı.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.