Güncel Teknoloji Haberleri Ocak 14, 2022 15:22

Xiaomi Telefonlarında Gizli Sansür Var Mı?

Xiaomi telefonlarında gizli sansür uygulandığına yönelik iddialar bugün yanıt buldu. Bakalım Çinli dev sansür uyguluyor mu? İşte detaylar.
Xiaomi Telefonlarında Gizli Sansür Var Mı?

Litvanya, geçtiğimiz yılın Eylül ayında Xiaomi’yi akıllı telefonlarını şirketin belirli şartları sansürlemesine izin verecek sözde kodlarla satmakla suçlamıştı. Marka o zamandan beri bu suçlamayı reddetti ve şimdi başka bir kurum Xiaomi firmasının bu iddiasını destekledi.

Daha önce Çin teknoloji devinin ülkedeki iddialarla karşı karşıya kaldığını ve hükümetin kullanıcılardan akıllı telefonlarını Çinli markalardan atmalarını istediği ortaya çıkmıştı. İddialara göre; Xiaomi’nin telefonları belirli terimleri algılayabiliyor ve bunları sansürleyebiliyordu. Buna itiraz etmek için şirket, üçüncü taraf bir siber güvenlik uzmanı bile tuttu.

Şimdi ise bir Alman BT izleme grubu da konuyla ilgili kendi soruşturmasını başlattı. Bu grup, Xiaomi’nin telefonlarına sansür araçları eklediğine dair hiçbir kanıt bulamadı. BT grubu, “Sonuç olarak, daha fazla araştırma veya başka önlemler gerektirecek herhangi bir anormallik tespit edemedik.” ifadelerini kullandı. Başka bir deyişle, Litvanya hükümetinin suçlamalarını destekleyecek hiçbir kanıt bulunmadığı açık.

“Özgür Tibet”, “çok yaşa Tayvan bağımsızlığı” ve “demokrasi hareketi” gibi terimlerin bazı Çin vatandaşları için hassas terimler olduğu iddia edildi ve marka, onları tanımlamak ve sansürlemek için yazılım ekledi. Litvanya’nın bu rapora nasıl yanıt vereceğini göreceğiz.

Xiaomi Note 11

Çinli firmalara karşı fark ettiyseniz Amerika’dan sonra Avrupa ülkelerinde de asılsız iddialar geliyor. Bu iddialarıdan tereyağından kıl çeker gibi kurtulan Xiaomi’nin yükselişine engel olmak zor görünüyor. Hele ki amiral gemisi telefonlarını uygun fiyata sunan firmanın yükselişini engellemek yürek ister.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.