Güncel Teknoloji Haberleri Eylül 16, 2021 17:21

iPhone 13 Pro 128 GB Alanlara Kötü Haber!

Apple'ın devrimsel video özelliğinin 128 GB depolamalı iPhone 13 Pro ve Pro Max'te kullanılmayacağı ortaya çıktı. Peki, sebep ne?
iPhone 13 Pro 128 GB Alanlara Kötü Haber!

Apple, iPhone 13 Pro serisinde ProRes adı verilen video kayıt özelliğini duyurmuştu. Hiçbir Android telefonda olmayan bu özellik sayesinde sıkıştırmadan videolar çekebileceksiniz. ProRes ile aldığınız 4K çözünürlüğündeki kayıtları işlerken ve renk yaparken şimdiye kadar görmediğiniz bir deneyim sunulacak. Ancak bugün gelen bilgilere göre 15.999 TL vererek satın aldığınız Pro modelinde bu özelliği tam verimli bir şekilde kullanamayacaksınız.

iPhone 13 Pro 128 GB 4K ProRes video çekemeyecek

Apple’ın sitesindeki açıklamaya göre ProRes video kayıt özelliği 128 GB depolamaya sahip Pro ve Pro Max’te sadece Full HD çözünürlüğünde yapılacak. Yani 4K ProRes video çekmek istiyorsanız 256 GB ve üzeri bir depolamayı tercih etmeniz gerekecek. Full HD çözünürlüğünde ProRes video çekiminin nasıl bir performans sergileyeceği ise şimdilik bilinmiyor.

ProRes videolarda sıkıştırma olmadığı için çekilen videolar çok büyük alan kaplıyor. Bu yüzden Apple, 128 GB’lık modellere sınırlandırma getiriyor. Apple bunu bildiğinden Pro serisine özel 1 TB’lık depolama seçeneğini sundu. Eğer video çekme arzunuz çoksa 16.999 TL vererek Pro’nun 256 GB’lık sürümünü satın alabilirsiniz. Ya da dilerseniz bu fiyata kat ve kat daha iyi DSLR makine de alabilirsiniz.

iPhone 13

ProRes video çekim özelliğinin 128 GB modellerde Full HD çözünürlüğünde olması bazı kullanıcıları üzecek gibi görünüyor. Özellikle bunun etkinlik sırasında açıklanmaması, Apple‘ın pazarlama politikasındaki tutumunu da ortaya koyuyor diyebiliriz. Bakalım çok tepki toplayacak olan bu karardan Apple yakın zamanda geri adım atacak mı yoksa kullanıcılarını 256 GB’lık modele yönlendirmeye devam edecek mi? Bekleyip göreceğiz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.