Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 12, 2021 15:55

iPad Mini 6 Tablet Pazarını Karıştırmaya Geliyor

Apple'ın minik canavarı iPad Mini 6 için gün saydığı söyleniyor. Yeni model tasarımı ve özellikleri ile tablet pazarını karıştıracak.
iPad Mini 6 Tablet Pazarını Karıştırmaya Geliyor

Apple bildiğiniz gibi tablet sektörünü uzun bir süredir domine ediyor. Yeni iPad Pro modellerinde kullandığı Apple M1 yonga setleri ile PC’lere kafa tutmaya başlayan Apple, bir süredir mini serisini pas geçiyor. Rafa kaldırıldı denilen mini serisi için bugün heyecanlandıran bilgiler geldi. iPad mini 6 olarak isimlendirilmesi beklenen bu modelin yakında tanıtılacağı ve özellikleri ile dikkat çekeceği söyleniyor.

iPad mini 6 yakında tanıtılabilir

Bloomberg’den Mark Gurman, Apple’ın bu sonbaharda iPad Mini tabletin güncellenmiş bir sürümünü piyasaya sürmeye hazırlandığını söyledi. Yaklaşan iPad Mini 6’nın Apple’ın daha büyük ekranlı iMac’i ile birlikte piyasaya sürülmesi bekleniyor. Mark Gurman, yeni modelin tasarımsal açıdan Pro modellere benzeyeceğini belirtiyor. Gurman’a göre ana ekran tuşu yeni modelde yer almayacak.

Yeni iPad Mini’nin mevcut modelle yaklaşık olarak aynı boyutlara sahip olacağı bildiriliyor. Bu boyutlar ise 206.3 x 137.8 x 6.1 mm olacak. Bu durumda, çerçevelerin azalması nedeniyle ekranın köşegeni artacaktır. Lightning bağlantı noktası geç de olsa USB-C konektörü ile değiştirilecek ve Touch ID parmak izi tarayıcı cihazın güç düğmesinin altına taşınacak. Bu hamleyi iPad Air modelinde görmüştük. Muhtemelen yeni iPhone 13’te de parmak izi okuyucusu güç tuşuna yerleştirilecek.

iPad Mini 6

Apple’ın yeni minik canavarında Apple M1 yongasını kullanmayacağı bunun yerine iPhone 12’nin işlemcisi olan Apple A14 veya A14x yonga setini kullanacağı söyleniyor. Fiyat konusunda ilginç bir şekilde ekranı küçük olmasına rağmen bu model ana iPad’den de pahalı olacak. 64 GB baz model ile gelecek olan yeni minik canavarda tek kamera kurulumuna yer verileceği de aktarılan bilgiler arasında yer alıyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.