Güncel Teknoloji Haberleri Temmuz 9, 2021 14:21

Nvidia RTX 3060 2.000 TL Bandına Kadar Düştü

Kripto madencileri ellerindeki ekran kartlarını çıkarmaya başladı. Nvidia RTX 3060 ekran kartları 2.000 TL bandına kadar düştü.
Nvidia RTX 3060 2.000 TL Bandına Kadar Düştü

Çin hükümeti geçtiğimiz ay sürpriz bir şekilde kripto para birimi işlemlerine sıkı kısıtlamalar getirmişti. Kripto para birimlerine savaş açan Çin, bu iş için bir ton donanım alan madencilere büyük bir darbe indirmişti. Bu olaydan sonra taşıyabilen ekipmanlarını Amerika’ya taşımıştı. Lojistik imkanı olmayan madenciler ise bugün Nvidia RTX 3060 ekran kartlarını yok parasına satmaya başladı.

Gelen bilgilere göre Çin’de Nvidia’nın yeni gözdesi RTX 3060 ekran kartları 2.000 TL bandında satılmaya başlandı. Tabii bu ekran kartları madencilik için kullanıldığından oyunda performansında nasıl bir düşüş olacağı ve ömrünün ne kadar olacağı bilinmiyor. Tamamen şansı işi olan bu ikinci el pazarının çok yakında Çin’in dışına da çıkması bekleniyor. Yani ikinci el ekran kartı alırken kırk defa düşünmeniz gerekebilir. Bu ekran kartlarını oyun için almayı düşünüyorsanız kripto madenciliği için kullanılmadığından emin olmanız lazım.

Kripto madenciliği için satın alınan RTX 3060 destekli oyuncu dizüstü bilgisayarları da Çin’in yasaklama kararından sonra ikinci el pazarına düştü. Bu laptop modelleri için satıcılar 1.000 dolar gibi bir ücret talep ediyor. Çin’in kripto para yasağından sonra elindeki ekipmanları hızla çıkarmak isteyen madenciler, pazarın hareketlenmesini ve özellikle de stok sorununun ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Nvidia RTX 3060

Çip krizi yetmezmiş gibi bir de başımıza kripto para madenciliği çıkmış ve ekran kartlarının fiyatları tavsiye edilen satış fiyatının 5 katına çıkmıştı. Hükümetlerin yasaklarınsan sonra kripto para birimleri ağır bir darbe alacağı için donanım fiyatları da düşecek gibi görünüyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.