Ana sayfa » iOS » iOS 14 uygulama dolandırıcılığına çanak tutuyor!

iOS 14 uygulama dolandırıcılığına çanak tutuyor!

iOS 14 uygulama dolandırıcılığına çanak tutuyor!

Apple’ın iOS 14 güncellemesi ile uygulamaların pazarlama şekli sosyal medyada evrildi. Bu tip taktiklere kanmamak için ne yapmalı?

iPhone için geçtiğimiz haftalarda yayınlanan iOS 14 ile birlikte widget sistemi hayatımıza girmişti. Ancak bunun yanında Apple‘ın bahsetmediği ve Kestirmeler uygulaması üzerinden uygulama simgesini değiştirme özelliği de sisteme eklenmişti. Daha doğrusu uygulamalara tek tek kısayol ve simge atayarak ana ekranı kişiselleştirebiliyorsunuz. Örneğin; Facebook uygulamasını açmak için önce Kestirmeler‘e oradan da Facebook uygulasına yönlendiriliyorsunuz. Oldukça hantal çalışan bu yalancıktan kişiselleştirme olayı uygulama pazarlaması konusunda yeni bir devri başlattı.

Facebook ve Instagram’da son günlerde karşımıza iPhone‘da ana ekranı kişiselleştirebileceğinizi ima eden uygulama reklamları çıkmaya başladı. Bu reklamalarda yer alan uygulamaları yüklediğimizde ise alakasız bir şekilde fotoğraf düzenleme veya duvar kağıdı uygulaması çıktı. Reklamlarında farklı simgeleri kullanabileceğinizi gösteren ancak asıl amacı kendi uygulamasını indirtmek olan geliştiriciler bu sayede bir nevi haksız kazanç elde ediyor.

iOS 14

iOS 14’te yer alan uygulama simgesi değiştirme özelliğinin sadece ve sadece Kestirmeler uygulaması üzerinden yapıldığını belirtelim. Kestirmeler uygulamasından simge belirlerken de kullanmak istediğiniz simgenin Fotoğraflar uygulamasında olması gerektiğinin altını çizelim.

Sandbox olayını iOS 8’de kaldıran Apple, uygulamaların arasında etkileşimin önünü kesmişti. Bu yüzden hiç bir uygulama hiç bir uygulamaya müdehale edemiyor. Uygulamalar sadece iOS 14’te ana ekrana widget ekleyebiliyor. Bu uyarılarımıza kulak verin ve böyle insanı kandıran uygulamalardan uzak durun.

“Kardeş sitelerimiz SamsungBurada.Net, HuaweiBurada.Net, xiaomiburada.Net OppoBurada.Net adreslerine de girmenizi sizden rica ediyoruz…”
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.