Mobil Uygulamalar Temmuz 7, 2020 13:30

AnTuTu’yu hemen silin! AnTuTu kişisel verileri topluyormuş!

AnTuTu’yu hemen silin! AnTuTu kişisel verileri topluyormuş!

Android telefonların performansını ölçen AnTuTu büyük bir skandala imza attı. Bunca zaman performans ölçüyorum ayağına verileri toplamış!

Android uygulamaları yine skandallara imza atmaya devam ediyor. Şimdiki skandal ise performans testi uygulaması olan ve hepimizin yakından tanıdığı AnTuTu uygulamasından geldi. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde AnTuTu’nun uygulaması Google Play Store’dan kaldırılmıştı. Google, gerekçe olarak AnTuTu‘nun bazı politikalarını ihlal ettiğini göstermişti. Bugün ise işin aslı anlaşıldı.

Play Store‘dan kaldırılan AnTuTu’nun APK. dosyası ile uygulama yine kullanılmaya devam ediliyordu. Ancak bugün Android’deki uygulamaları zararlı yazılımlara karşı tarayan Play Protect OTA üzerinden güncelleme aldı. Güncelleme sonrasında AnTuTu’nun APK. dosyasını yüklemeye kalktığınızda uygulama malware yani zararlı yazılım olarak görünmeye başladı.

Bu olaydan sonra Google’dan bir açıklama geldi. Performans testi uygulamasının kullanıcılara sormadan ve çaktırmadan bazı verileri topladığı iddia edildi. İddialara göre; uygulama, kullanıcıların hangi uygulamaları indirdiğini, telefon kullanma alışkanlıklarını, tarayıcıdaki verileri ve kişileri izinsiz olarak topluyor.

AnTuTu

Bu verileri izinsiz olarak toplayan performans testi uygulamasının başı büyük belaya girecek gibi görünüyor. Hatta AnTuTu’nun alacağı cezalar sonrası yayın hayatına veda etme durumu bile söz konusu.

Facebook’un ABD seçimlerini manipüle etmesi ile patlak veren kişisel verilerin korunma kanununa göre artık bu tip izinsiz veri toplayan uygulamalara kan söktürülüyor. Muhtemelen bu olay için de bir soruşturma başlatılacak. Eğer bu soruşturma sonucu verilerin izinsiz toplandığı ortaya çıkarsa, rekor cezalar gelebilir.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.