Ana sayfa » Apple » Apple başlarım yapacağınız işe dedi kendisi yaptı!

Apple başlarım yapacağınız işe dedi kendisi yaptı!

Apple başlarım yapacağınız işe dedi kendisi yaptı!

Apple, Microsoft ve Google’ın yapamadığını yaptı. Safari ile şifresiz giriş yapmak macOS Big Sur güncellemesi ile mümkün olacak.

Microsoft, Google ve Apple geçtiğimiz yıllarda FIDO2 birliğine üye olmuş ve ortak bir proje üzerinde çalışmaya başlamıştı. Bu proje doğrultusunda kullanıcılar şifre girmeden Windows Hello ve MacBook’taki Touch ID ile sitelere üyelikleri ile giriş yapabilecekti. Ancak Microsoft’un bir türlü sistemi oturtamaması ve Google’ın da yaptığı hatalı iş sonucunda şifrelerin ortaya çıkmasından sonra Apple’ın tası attı. Apple, böyle ortaklık olmaz olsun dedi ve FIDO2 birliğinden ayrıldı. Cupertinolu firma Safari ile şifresiz giriş yapmak macOS Big Sur güncellemesini duyurdu.

macOS Big Sur güncellemesi ile birlikte sadece Safari tarayıcısında kullanıcılar şifre girmeden Touch ID ile giriş yapabilecek. Tabi kullanıcıların önceden sitelerin şifrelerini anahtar zincirine kayıt etmeleri gerekecek. FIDO2 birliğinden ayrılarak tek başına bu özelliği duyuran Apple, macOS’in yanında iOS 14 ile de bu özelliği hem iPhone hem de iPad kullanıcılarına sunacak. iPhone X ve sonrası iPad Pro ve sonrasında Touch ID yerine Face ID’nin kullanılacağını belirtelim.

Microsoft ve Google cephesinden de artık bir hamlenin gelmesi gerekiyor. Kullanıcı güvenliği ve kullanım kolaylığı sağlayan bu özellik için iki devin artık daha sıkı ve yoğun çalışması gerekebilir. Keşke Apple tek başına hareket etmek zorunda kalmasaydı ve ortak bir standart belirlenebilseydi.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.