Mobil Nisan 1, 2020 19:30

Zoom uygulaması ne kadar güvenli?

Zoom uygulaması ne kadar güvenli?

Görüntülü görüşme uygulaması olan Zoom’un foyası ortaya çıkmaya başladı. Meğer Zoom uygulaması verileri çatır çatır sızdırıyormuş.

COVID-19 salgınından dolayı dünya çapında evden çalışma modelleri yaygınlaşmaya başladı. Bu süreçte işlerin aksamaması ve verimli toplantılar için çeşitli uygulamalar yükselişe geçti. Bu yükselişten Zoom uygulaması da nasibini aldı. Özellikle toplantılarda sunduğu ayrıcalıklı özellikleri ile dikkat çekmeyi başaran ve Çinli Eric S. Yuan tarafından geliştirilen uygulamanın foyası ortaya çıkmaya başladı.

Uygulama ilk olarak Facebook SDK’sından dolayı iOS kullanıcılarının verilerini Facebook’a göndermesi ile gündeme gelmişti. Bunu yanlışlıkla oldu diyerek geçiştiren ekip, güncelleme yayınlayıp Facebook SDK‘sını kaldırmıştı. Daha sonrasında ise Zoom’un konuşmaları uçtan uca şifrelemediği firma tarafından itiraf edilmişti.

Zoom’da görüşme başlattığınızda sohbetin E2E ile uçtan uca şifrelendiği ibaresi beliriyor. Ancak firma yetkilisi sohbetlerin E2E ile şifrelenmediğini AES protokolü ile güvenlik sağlandığını itiraf etti. Kandırmacadan ibare olan E2E ibaresi için muhtemelen Avrupa Birliği, Zoom’u yakın takibe alacaktır.

Skandallar kralı uygulama bugün çok ilginç bir olaya daha imza attı. Bugün Zoom’un kullanıcılarının e-posta adreslerini ve fotoğraflarını yabancılara sızdırdığı iddia edildi. Oldukça sert bir iddia ile karşı karşıya kalan uygulamanın bu durumu kabullenip kabullenmeyeceği bilinmiyor.

Zoom

Ancak üst üste yaşanan bu olayları göz önünde bulunduracak olursak, Zoom’un böyle bir şey yapma ihtimalinin çok yüksek olduğunu görebilirsiniz. Eğer bu zor günlerde arkadaşlarınız ve aileniz ile görüntülü görüşme yapmak istiyorsanız; FaceTime, Google Duo veya WhatsApp gibi uygulamaları kullanmanızda fayda var.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.