Xəbərlər Sentyabr 24, 2022 21:40

Azerbaycan’da Neler Oluyor? Zengezur ve Bilgi Kirliliği….

Azerbaycan’da Neler Oluyor? Zengezur ve Bilgi Kirliliği….

Kardeş ülkemiz Azerbaycan son zamanlarda Batı Zengezur’da devam eden askeri operasyonla gündeme geldi. Bu da pek çok söylentiye neden oldu.

Konu biraz çetrefilli ama Türkiye Türkleri için özetleyeceğim. Öncelikle Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve Kafkasya’daki gücü biz Türkiye Türkleri için hem gurur vesilesi hem de milli çıkarlarımız için çok önemli. Bugün “Ermenistan” olarak adlandırılan ülkenin tamamı kadim Türk yurdudur. Adını sıklıkla duyduğunuz Gökçe ve Zengezur da bu şehirlerden ikisidir.

Ermenistan’ın bugün başkenti olarak adlandırılan Erivan’ın gerçek adı Revan idi ve Revan Timurlu Devleti döneminde kasaba iken şehirleşmeye başlamıştır. Karakoyunlu ve Akkoyunlu dönemlerinde gelişmeye başlayan ve özellikle altını çizerek söylüyorum öz be öz Türk olan Safevi Devleti döneminde Revan Beylerbeyliği, nüfusunun çok büyük bir çoğunluğu Türklerden oluşan eyalet merkezi olmuştur. Revan’ın Safevilerin son döneminde ve Revan Hanlığı döneminde üç büyük mahallesinin isimleri şöyledir: Tepebaşı, Demirbulak, Pazar. Ermeniceye benzer bir tarafı yok. Zaten 1828 yılında Rus Çarlığı’nın yıpratmalarıyla Revan Hanlığı’nın yıkılmasından sonra da yaklaşık 50 yıl boyunca Ermeni nüfus çok az olmuştur. Rusların Azerbaycan ve Anadolu Türklüğünü birbirinden ayırma politikasıyla araya “Ermenistan” adlı, o bölgede var olmamış bir devleti sokma isteği, bu devletin kurulmasını sağlamıştır.

Günümüzde Iğdır, Ardahan, Kars, Erzurum gibi illerimizde Revan’dan, Gökçe’den, Zengezur’dan, Amasiya’dan, Hristiyan Kıpçak Türklerinin yaşadığı Karakilise, Üçkilise, Keşişkent gibi şehirlerden sürgün edilmiş çok sayıda Türk yaşamaktadır. Azerbaycan’ın içinde de “mecburi göçmen” statüsüyle yaşayan Batı Azerbaycanlı Türkler vardır.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK, Azerbaycan ve Türkiye arasında kara bağlantısının kopmasına asla razı olmadığı için Nahçıvan ile Iğdır arasındaki 11 km’lik sınırı tesis etmiştir. Eğer Atatürk erken vefat etmeseydi Batı TrakyaMusul-Kerkük ve Batum‘u Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına dahil edecekti. Aynı şekilde Batı Azerbaycan’ın da (bugünkü Ermenistan) Azerbaycan Cumhuriyeti’ne dahil olduğunun tanınması için mutlaka çaba sarf ederdi. Misak-ı Milli konusu nasıl ki içinde yara olarak kaldı ise, Azerbaycan’ın parçalara ayrılması da O’nu derinden yaralamıştı. Bu nedenle “Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir.” demiştir.

Revan’da Türk eseri Gök Cami

Zengezur’da Neden Operasyon Yapılıyor?

Peki neden şimdi burada çatışma çıktı? Çünkü Ermenistan 2020 yılında Karabağ’ın Azerbaycan tarafından geri alınmasını kabullenemedi. Karabağ‘ı tekrar işgal etme ümidiyle Azerbaycan’da sivil yerleşim yerlerine saldırdı. Laçın’ı ateşe tuttu. Azerbaycan da tarihi toprakları Zengezur’u ve Gökçe’yi de geri alıp Türkiye ile tam olarak kara bağlantısı kurmak için operasyon başlattı. Kendisi de aslen Zengezurlu ve Revanlı bir ailenin oğlu olan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bu konuda çok hassas. İşgal altındaki memleketini kurtarmaya çalışıyor.

Yani konu tamamen şu: “Sor bakalım, İngiliz askerlerinin Çanakkale’de ne işi varmış?”

Azerbaycan kendi Misak-ı Milli’si için operasyona devam ediyor.

Ha bu arada, Göyçe-Zengezur Cumhuriyeti meselesi de tamamen yalan ve uydurma. Azerbaycan’da pek çok siyaset bilimci bunun İran’ın düzenlediği bir tezgah olduğunu düşünüyor. Çok da haklılar.

Alınan bütün topraklar Azerbaycan Cumhuriyeti’ne ait olacak.

Forumda Tartış
Daha yaxı bir təcrübə təmin etmək üçün qanun çərçivəsində çərəzlərdən istifadə edirik. Çərəzlər və Məxfilik Siyasəti .