Samsung Yuvarlanabilir Ekran Teknolojisinde Devrim Yapıyor!

Samsung, Diğer Firmalarda Emsallerini Gördüğümüz Yuvarlanabilir Ekran Teknolojisinde Devrim Yapıyor! Gelin devamına birlikte bakalım.

Los Angeles’ta düzenlenen yıllık Display Week ticaret fuarında Samsung, potansiyel olarak devrim niteliğindeki 12,4 inçlik yuvarlanabilir OLED panelini sergiledi. Elbette, yuvarlanabilir bir konsepti ilk kez görmüyoruz, ancak Samsung‘un ürünü şimdiye kadarki en büyüğü olduğu ve daha küçük bir rulo halinde yuvarlandığı için rekabette bir adım önde.

Panel 49 mm’den 254,4 mm’ye çıkabiliyor; bu, orijinal boyutlarının yalnızca 3 katına kadar çıkabilen mevcut kayan ekranlara kıyasla etkileyici bir 5 kat ölçeklenebilirlik olarak karşımıza çıkıyor. Samsung Display, kaymayı taklit eden O-şekilli bir eksen kullanarak bunu başarabildiğini söylüyor. Şirket buna Rollable Flex diyor ve ekran tamamen yuvarlanabiliyor.

Samsung, Rollable Flex’e ek olarak, esnek OLED’lerin yalnızca bir yönde katlanmasına izin veren şu anda kullanılan teknolojinin aksine, her iki yönde de bükülebilen Flex In & Out OLED panelini de tanıttı. Örnek olarak, Samsung’un kendi ürünleri Galaxy Flip4 ve Fold4 akıllı katlanabilir telefonlar.

Son olarak, Koreli teknoloji devi, entegre parmak izi okuyucu ve kalp atış hızı sensörüne sahip dünyanın ilk OLED panelini de tanıttı. Mevcut uygulamalar küçük bir sensör alanına dayanırken, Samsung’un çözümü ekran yüzeyinin herhangi bir yerine parmağınızla dokunarak telefonun kilidini açmanıza olanak tanıyor. Işığa duyarlı organik fotodiyot (OPD) panelin kendisine entegre edilmiştir. Teknoloji ayrıca kan damarlarının kasılmasını ve gevşemesini izleyerek kan basıncını, kalp atış hızını ve stresi de tespit edebiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu