AMD, Dünyanın En Hızlı 121 Bilgisayarına Güç Veriyor

Dünyanın en hızlı 500 bilgisayarı listesinde AMD performansını arttırdı. 121 tane bilgisayara güç vererek Intel ile yarışıyor.

Dünyanın en hızlı 500 bilgisayarı listesi bugün yayınlandı. AMD geçen yıla göre %29’luk bir artışla yoluna devam ediyor. Kendine bu listede 121 sıra yer bulan AMD’nin bu alandaki tek başarısı bu değil. Dünyanın en hızlı bilgisayarı unvanı 2022 Mayıs ayına kadar Japonya’nınFugakuisimli projesiydi. Fakat o tarihten itibaren Hewlett Packard Enterprise ve AMD destekli Frontier süper bilgisayarı liderliği devraldı. Sürekli bir Linpack çalışması sırasında 1.102 ExaFlop/s’yi aşan, dünyanın resmi olarak tanınan ilk exascale süper bilgisayarı oldu. Ayrıca Green 500 listesinde güç verimliliği ölçümlerinde ikinci sıradaki yerini korumaya devam ediyor.

Frontier süper bilgisayarı 1,02 exaflop performansla İlk 500 listesine girdi, ancak şimdi %17’lik bir artışla 1,194 exaflop’a yükseldi. Bu sistem yükseltmesinin Frontier süper bilgisayarını dünyanın en hızlı bilgisayarı ünvanına sahip olmasını sağlıyor. Bu listenin ilk 20 bilgisayarına baktığımızda AMD’nin burada Intel’i geçtiğini söyleyebiliriz. Çünkü ilk 20 bilgisayarın 12’si AMD‘ye , ilk 8’i Intel’e ait. Fakat genele baktığımızda Intel’in ezici hakimiyeti var.

En İyi 500 Süper Bilgisayar ListesiAMD CPU DestekliIntel CPU Destekli
201613454
2023121360

Intel 2016 yılında 454 süper bilgisayara güç verirken bu 2023’te 360’a düşmüş. AMD ise kendi performansını olağanüstü arttırmış durumda. Frontier ayrıca 9.95 exaflops ile karma hassasiyetli iş yüklerinde HPC ve Al performansının önemli bir kriteri olan HLP-Mxp karşılaştırmasında dünyada birinci sırada yer alıyor. Yapay zeka dünyasının daha ileriye taşınmasında bu kriter önemli rol oynayacak. Listenin ikinci sırasında AMD destekli LUMI süper bilgisayarı ise 2.2 exaflop yer alıyor.

Frontier ayrıca 14.05 HPCG-Pflops ile Linpack’ten daha çok sistem düzeyinde performansa odaklanan HPCG kıyaslamasında ikinci oldu. AMD destekli LUMI 3.41 HPCG-Pflop ile ikinci sırayı alırken, Fugaku 16 HPCG-Pflop ile zirvedeki yerini korudu.

AMD’nin dünyanın en hızlı 500, En yeşil 500 süper bilgisayar, HPCG ve HLP-Mxp karşılaştırmalı değerlerlendirmelerinde üst sıralara doğru ilerlemesi ve yeni kullanıcı sistemlerindeki payı, işlemcilerini Intel’den performans avantajına sahip olduğunun altını çiziyor. Farklı trendlerde ve teknolojilerde, daha geniş veri merkezi pazarına doğru akma eğiliminde ve gelecek yıllar için AMD’nin EPYC sunucu yongaları için umut verici tablo çiziyor.

Başa dön tuşu