Sıkı Tutunun ! El Niño Ortalığı Yakıp Kavuracak !

Dünya Meteoroloji Örgütü, El Niño sıcaklık modelinin önümüzdeki 5 yılın sıcaklığını anormal derecede arttıracağını onayladı.

En son 2019 yılında görünen El Niño, bu yıl tekrardan görünecek. Önümüzdeki 5 yılı etkisi altına alacak sıcaklık modeli için Dünya Meteoroloji Örgütü uyarılarda bulundu. İklim değişikliği dünyanın sıcaklık ortalamasını zaten yükseltti. Şimdi, El Niño olarak bilinen bir hava modeli, bu yılın sonlarında ortaya çıktığında her şeyi daha da sıcak hale getirecek.

İsmi hoş görünse de kendisi ve etkisinin o kadar hoş olmadığını söyleyebileceğimiz bu hava olayı bir çok alanı etkileyecek. WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas bugün bir basın açıklamasında, El Niño ve iklim değişikliğinden gelen bu etki için “küresel sıcaklıkları bilinmeyen bir bölgeye itmesinin beklendiğini” söyledi. “Bunun sağlık, gıda güvenliği, su yönetimi ve çevre için geniş kapsamlı sonuçları olacak. Hazırlıklı olmamız gerekiyor.”

Bu sıcaklık artışının bir nedeni de ısıyı hapseden sera gazları. WMO bu sıcaklık artışı için şunları kaydediyor: Önümüzdeki beş yılın en az birinin ve bir bütün olarak beş yıllık dönemin, kaydedilen en sıcak dönem olma olasılığı %98’dir. Dünyanın küresel ısınma ile sıcaklık ortalamalarının yükseldiğini ve mevsimlerin dengesinin değiştiğini tahmin edebiliyoruz. Böylesine bir sıcaklık dalgasının ne gibi sonuçlarının olacağını konusunda tüm dünyanın gereken önlemleri alması gerekiyor.

WMO’nun Ocak ayında bildirdiğine göre , son sekiz yıl kitaplardaki en sıcak sekiz yıl oldu . Yalnızca son birkaç yılda, aşırı sıcaklıkların getirebileceği dudak uçuklatan hasara tanık olduk. Kuzey Amerika’da şimdiye kadar kaydedilen aşrısı yaz sıcağı dalgası , 2021’de Pasifik Kuzeybatı ABD’de yolları büktü ve acil servise akına sebep oldu.Çin , rekor düzeydeki en şiddetli sıcak hava dalgasını geçen yıl yaşadı. Tüm bunlar, Eylül 2020’den bu yılın Mart ayına kadar süren nadir ve alışılmadık derecede uzun süreliLa Nina’nın hafifletici etkilerine rağmen gerçekleşti. La Nina’yı doğrudanEl Nino’nun tam tersiolarak düşünebilirsiniz.

La Niña, gezegen üzerinde serinletici etkisi olan bir hava durumu modelidir. Şu anda, ne La Niña ne de El Niño gerçekleşmiyor. Tahminlere göre El Nino,MayısveTemmuzayları arasında şekillenerek en azından kışa kadar sürecek. El Nino’nun küresel sıcaklıkları etkilemeye başlamasının bir yıl kadar sürebileceği düşünülüyor. Yani2024 ve sonrası özellikle daha sıcak olacakdiyebiliriz.

Başa dön tuşu