Samsung Telefonlar Bing ‘mi Kullanacak ?

The Wall Street Journal’ın bir raporuna göre akıllı telefon üreticisi, şirket içerisinde arama motoru olarak Bing ‘i tercih etmeyecek.

Samsung’un Galaxy modellerinde Google yerine Bing arama motorunu varsayılan olarak kullanacağı tartışmaları devam ediyor. Bu tartışmalar öyle şiddetli ki bu söylentiler Google hisselerinin düşmesine bile sebep olmuştu. Fakat Samsung böyle bir değişikliğin gerekli olup olmadığına dair incelemeyi duraklattı ve son noktayı koydu.


Samsung telefonlarında kendi internet tarayıcısı olan Samsung Browser içerisinde Google arama motoru varsayılan olarak yüklü geliyordu. Samsung çalışanları varsayılan tarayıcı değişikliğini şaşkınlık içerisinde karşıladılar. Çünkü Google tarafından gelen ciddi bir gelir vardı. WSJ yayınladığı haberde Samsung’un Google’dan vazgeçip Bing’i kullanmayacak. Bu Bing’e geçişin sadece firmanın kendi tarayıcısı Samsung browser için geçerli olduğunu hatırlatalım. Çoğunluğun bu tarayıcıyı değil de Google Chrome kullandığını düşünüyoruz.

Ayrıca akıllı telefon üreticileri Play Store’u telefonlarında kullanmak isterse Google tarafından sözleşme imzalıyor. Bu Mobil Uygulama Dağıtım Sözleşmesi(MADA) ‘ne göre varsayılan arama motorunun Google olması gerekiyor. Peki Samsung neden varsayılan arama motorunda değişiklik yapmak istedi ? Bu sorunun cevabını Microsoft’un yapay zeka hamlesine bağlayabiliriz. Fakat Google’ın son zamanlarda yaptığı yapay zeka atılımları ve ChatGPT rakibi Bard’ı herkesin kullanımına sunması yapay zeka yarışında eksik olmadığını gösteriyor.

Görünüşe göre Samsung’un Bing hamlesi şu an askıya alınmış görünüyor. Google tarayıcı yerine Firefox tarayıcısında varsayılan arama motoru olarak Bing’i kullanacağı iddiaları var.

Başa dön tuşu