Snapdragon 8 Gen 3 Sızdırıldı, Tamamen Yenileniyor

Snapdragon 8 Gen 3 cephesinden çok önemli bilgiler sızdırıldı. İşlemcideki çekirdeklerin tümü 64-bit destekli olacak.

Mobil dünyasında saygın bir kaynak ve aynı zamanda bir geliştirici olan Kuba Wojciechowski, Twitter hesabı aracılığıyla Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 yonga seti hakında heyecan verici bazı bilgiler paylaştı. Kaynağın aktardıklarına göre işlemci “SM8650” model numarasına ve “Lanai” ya da “Pineapple” kod adlarından birine sahip olacak.

Aktarılan bilgiler arasında Snapdragon 8 Gen 3’ün 1 + 2 + 3 + 2 formatında ölçeklendirileceği iddia ediliyor. Bu dizilimde bir çekirdek yapısı daha önceki herhangi bir işlemci biriminde yer almadı. Dolayısıyla Snapdragon 8 Gen 3’ün birçok değişim ve gelişime gebe olacağını söyleyebiliriz.

Qualcomm’un performans çekirdeğini Kryo Gold Plus (Hunter ELP süper çekirdeği) olarak adlandıracağı iddia ediliyor. Diğer çekirdeklerin iki Hunter çekirdeği (Titanium), üç Hunter çekirdeği (Altın) ve iki Hayes (Gümüş) olacağı bildirildi.

Snapdragon 8 Gen3’teki en büyük değişimlerden biri işlemcinin tamamen 64 bit ile uyumlu olması görünüyor. Yeni çekirdekler 32 bit bilgi işlemeyi desteklemeyecek. Bu durumda geliştiriciler, oyun ve uygulamalarını 64-bit mimarisine güncellemek zorunda.

Halihazırda mobil dünyasında sadece Pixel 7 ve 7 Pro tamamen 64 bit uygulamaları destekliyor. Gelecek yılla birlikte Android ekosistemindeki amiral gemisi telefonların büyük bölümü sadece 64-bit destekli olacak.

Son olarak, Snapdragon 8 Gen 3’e eşlik edecek Adreno 750 GPU’nun 770 MHz’de saat hızına sahip olması bekleniyor. GPU’nun da bir önceki nesil Adreno GPU’ya göre yüzde 45 oranında artacağı gelen bilgiler arasında.

Başa dön tuşu