Yeni Bir Güvenlik Açığı Samsung, Vivo ve Pixel Telefonları Etkiliyor

Google, Samsung modem kaynaklı yeni bir güvenlik açığı sebebiyle birçok telefonun tehdit aldığında olduğunu bildirdi. Listede yer alan cihazlara göz atalım…

Google’ın güvenlik araştırma ekibi Project Zero, Google Pixel 6, Pixel 7, Samsung Galaxy S22, Galaxy A53, Vivo akıllı telefonları etkileyen yeni bir güvenlik açığı keşfetti. Tüm bu cihazların ortak özelliği ne derseniz, tümünde Samsung modemler bulunuyor. Google ekibinin açıkladığı listede ayrıca giyilebilir cihazlar ve arabalar da yer alıyor.

Çeşitli Exynos modemler, bir saldırganın kullanıcı etkileşimi olmadan bir akıllı telefonu uzaktan hacklemesine izin verebilecek bir dizi güvenlik açığına sahip olduğu bildirilirken, hack işlemci için korsanların sadece bir telefon numarasına ihtiyacı var.

Google Project Zero ekibine göre saldırıya uğrayabilecek cihazların listesi şu şekilde:

  • Samsung Galaxy S22, M33, M13, M12, A71, A53, A33, A21, A13, A12 ve A04.
  • Vivo S16, S15, S6, X70, X60 ve X30.
  • Exynos W920 yonga setini kullanan herhangi bir giyilebilir cihaz
  • Exynos Auto T5123 yonga seti kullanan tüm araçlar
Pixel 6 Pro

Cihazların saldırıya uğraması için savunmasız Samsung modemlerinden birini kullanması gerekir. Avrupa ve bazı Afrika ülkeleri dışında satılan birçok Galaxy S22 akıllı telefonda Qualcomm işlemci ve modem yer alıyor. Bu nedenle mevcut modeller herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Ancak popüler Avrupa’da popüler Galaxy A53 ve S22 serisi birçok Exynos işlemci tehdit altında görünüyor.

Project Zero, modemlerde uzaktan kod yürütülmesine izin veren dört kritik güvenlik açığı da dahil olmak üzere toplamda 18 güvenlik açığı buldu. Ekip, Wi-Fi aramalarını ve LTE üzerinden aramaları kapatarak kendinizi koruyabileceğinizi söylüyor.

Google ayrıca mart ayı güncellemesiyle birlikte güvenlik sorunun Pixel modeller için giderileceğini açıkladı.

Başa dön tuşu