Snapdragon 8 Gen 3, A17 Bionic’ten Daha İyi Performans Çıkarabilir

Qualcomm’un yeni amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisi A17 Bionic işlemcisinden daha iyi performans ortaya çıkarabilir.

Qualcomm’un günümüzde çoğu amiral gemisinde gördüğümüz Snapdragon 8 Gen 2 işlemcinin devamı niteliğinde düşünülen Snapdragon 8+ Gen 2 işlemcisinin es geçildiğini bunun yerine yeni Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisine odaklandığı bildiriliyor. Yeni gelen sızıntılara göre yeni işlemci 3.70 GHz saat hızına sahip yeni Cortex-X4 ana çekirdeğine sahip olacak. 1+4+3 çekirdek yapılandırmasına sahip 8 Gen 2’nin Cortex-X3’üne göre yüzde 15’lik bir saat hızı artışı ortaya çıkıyor.

Yeni Snapdragon 8 Gen 3 işlemcinin TSMC’nin N4P 4nm düğümü üzerine inşa edilmesi bekleniyor ve Apple’ın da A17 Bionic’in işlemcisini bu yıl 3nm’lik bir süreçte üretilecek tek amiral gemisi işlemcisi olması bekleniyor. Önümüzdeki yıl da Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 4 işlemcisi ile buna yetişmesi bekleniyor.

Snapdragon 8 Gen 3

Henüz Qualcomm tarafından yeni işlemci ile ilgili herhangi bir ayrıntıyı doğrulamamış olsa da ortaya atılan söylentilerde yeni işlemcinin tek çekirdekli performansta A17 Bionic’i geçebileceğini, ancak A17 Bionic’in verimlilik avantajını korumasının beklendiği iddia ediliyor. Özellikle Samsung Galaxy modellerinde Snapdragon 8 Gen 3’ün kağıt üzerinde A17 Bionic’ten daha iyi performans gösterebileceği söyleniyor ancak cihazlara yerleştirildiğinde durum ne olacak göreceğiz.

Snapdragon 8 Gen 3’ün Cortex-A715 ve yeni Cortex-A515 çekirdeğine sahip olması bekleniyor ama şimdilik bu çekirdeklerin saat hızları bilinmiyor. Cortex-X4 Prime çekirdeğinin daha yüksek saat hızları nedeniyle güç tüketimi artışı, pil ömrü ve sıcaklığı etkileyebilir. Ancak Qualcomm bunun için bir önlem alacaktır.

İlginizi Çekebilir: Apple M Serisine Yeni Rakip Geliyor: Snapdragon 8cx Gen 4

Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisi 8 Gen 1 işlemcisine kıyasla önemli gelişmeler ile gelmişti aynı durumun Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisi için de geçerli olması bekleniyor. İşlemci hakkında henüz detaylı sızıntılar ve resmi açıklamalar için oldukça uzağız. Ancak şimdiden yeni söylentiler dolaşmaya başladıysa ilerleyen zamanlarda daha fazla detaya sahip olmayı bekleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu